Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uliczka Tradycji będzie w Radomiu już w ten weekend. Resursa Obywatelska zapowiada bardzo bogaty program!

Barbara Koś
O wystawach na Uliczce Tradycji mówiła Elżbieta Raczkowska. Z lewej dyrektor Resursy, Justyna Górska- Streicher,  z prawej Maciej Zwierzyński.
O wystawach na Uliczce Tradycji mówiła Elżbieta Raczkowska. Z lewej dyrektor Resursy, Justyna Górska- Streicher, z prawej Maciej Zwierzyński. Tadeusz Klocek
Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza w sobotę, 11 września i w niedzielę, 12 września, na Uliczkę Tradycji. W tym roku dwudniowa impreza przeniesie radomian i wszystkich gości w niepowtarzalny klimat lat 60. minionego wieku.

Resursa Obywatelska od 14 lat organizuje festyn historyczny pod nazwą Uliczka Tradycji. W tym roku będzie dużo barwnych, wesołych i kształcących wydarzeń. Mówiono o tym w poniedziałek, 6 września, na konferencji w Resursie, podczas której przedstawiono szczegółowy program tegorocznej Uliczki.

Jak przypomniała Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej, do tej pory przypominane były lata 20. i 30. ubiegłego wieku, w których Radom prężnie się rozwijał, był miastem pełnym życia i miejscem spotkań różnych kultur.

Kolorowe lata 60.

- Przez wszystkie te lata staraliśmy się pokazać jak dynamicznie rozwijała się Polska po odzyskaniu w 1918 roku upragnionej niepodległości. W tym roku Uliczka Tradycji przeniesie radomian i wszystkich gości spoza miasta w niepowtarzalny klimat lat 60.- minionego wieku - mówiła Justyna Górska - Streicher. - Przypomnimy najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym mieście w tej dekadzie, postaci z tamtych lat oraz obrazy dnia codziennego. Pocztówkowe widoki miasta towarzyszyć nam będą jako wielkoformatowe dekoracje Resursy.

Szczegóły imprezy przedstawili Paweł Puton odpowiedzialny za mozaiki, Elżbieta Raczkowska - koordynatorka szkolnych wystaw i warsztatów, Łukasz Szypkowski - kierujący "strefą pod Dębem Wolności", Beata Wojciechowska - która czuwa nad atrakcjami dla dzieci i Maciej Zwierzyński, który odpowiada za "kosmiczne atrakcje", wystawę, żyroskop, a także prace astrobazy.

Magnetyczne puzzle i odrzutowa historia

Ciekawą atrakcją pozwalającą przenieść się w kolorowe lata PRL, będzie zabawa polegająca na ułożeniu z magnetycznych puzzli wybranych radomskich mozaik – charakterystycznego motywu twórczości plastycznej epoki.

Mocnym elementem pierwszego dnia imprezy będzie spotkanie, podczas którego przypomniana zostanie postać radomianina, Honorowego Obywatela Miasta profesora Tadeusza Sołtyka (1909-2004), twórcy pierwszego polskiego odrzutowca TS-11 Iskra, oblatanego – przypomnijmy – w 1960 roku.

Wielką gratką wieczoru będzie także spotkanie z pochodzącym z Radomia konstruktorem rakiet Krzysztofem Nowakiem, astrofizykiem Nikodemem Popławskim oraz Romanem Bukalskim z radomskiej Astrobazy.

Resursa ma ambicje aby podczas tegorocznej Uliczki przybliżyć radomianom wydarzenie, które przeszło do historii ludzkości. Wystawa „Zdobyć Księżyc”, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 11 września, prezentuje fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc.

Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja meteorytów z Muzeum Geologicznego przy Uniwersytecie Warszawskim.

Zabawa przy winylach i moda sprzed lat

Przed nami moc wydarzeń, które jak mają nadzieję, organizatorzy, pozytywnie zaskoczą uczestników Uliczki. Po raz pierwszy Resursa zaprosi gości do wspólnej zabawy tanecznej przy muzyce granej z płyt winylowych, którą poprowadzą profesjonalni tancerze.

Nowością będą także warsztaty z modelarstwa, haftu, szycia na maszynie czy robienia zabawek i ozdób.

Nie byłoby udanej Uliczki Tradycji bez ludzi przebranych w stroje z epoki. Jak zwykle Resursa ogłasza więc konkurs na najlepszą stylizację w klimacie imprezy, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody.

Wszyscy, którzy chcą jedynie popatrzeć i powspominać jak wyglądali radomianie w latach 60., będą mogli podziwiać uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, którzy będą prezentować nie tylko stroje, ale także fryzury.

Opowiedzą też na co zwrócić uwagę aby profesjonalnie wystylizować się na te lata, jak dobrać dodatki oraz jak zdobyć oryginalne ubrania.

Zwieńczeniem tegorocznej imprezy będzie koncert Ani Rusowicz.

Poprzedzą go występy Niki Grann, młodej, alternatywnej artystki blues - rockowej, której twórczość nawiązuje do ery hippisów oraz zespołu Milki Way, grającego covery największych gwiazd lat 60.

Gościem specjalnym Uliczki będzie Kamil Sipowicz - pisarz, filozof, rzeźbiarz, poeta - który przybliży fenomen ruchu hipisowskiego w Polsce. Opowie o walce hipisów o wolność wypowiadania siebie, zmaganiach z nieprzychylną władzą, o hipisowskim sposobie życia, marzeniach i ideałach.

Uliczka Tradycji to impreza familijna. Dla najmłodszych gości przygotowano także moc atrakcji, które poprowadzą profesjonalni animatorzy. Będą ponadto spektakle, występy uliczne, filmy, bajki oraz dużo dużo wiecej.

Lokalne pocztówki, książki, winyle i rożne radomskie wyroby sprzed ponad pół wieku, będzie można obejrzeć i zakupić na towarzyszącym jak zwykle imprezie, kiermaszu.

Program XIV Uliczki Tradycji „Kosmiczny odlot z małej stabilizacji”

Sobota 11 września:

  • godzina 17 – „Zdobyć Księżyc” – otwarcie wystawy fotograficznejze zbiorów Domu Spotkań z Historią oraz Muzeum Geologicznego przy Uniwersytecie Warszawskim, wprowadzenie: Joanna Kinowska; w kawiarni Resursy,
  • godzina 17.30 – „Sięgając gwiazd” – spotkanie z konstruktorem rakiet Krzysztofem Nowakiem, astrofizykiem Nikodemem Popławskim (rozmowa on-line) oraz Romanem Bukalskim z radomskiej Astrobazy, połączone z opowieścią o Tadeuszu Sołtyku, twórcy samolotu TS-11 Iskra; sala widowiskowa Resursy,
  • godzina 18.40 – „Kino przed nocą” – projekcja filmu „Podróż na Księżyc”, reżyseria G. Méliès, 1902 rok (z muzyką na żywo); sala widowiskowa Resursy,
  • godzina 19.00 – „Kino przed nocą” – projekcja filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, reżyseria J. Batory, 1962 rok; sala kameralna Resursy,
  • godzina 19.00 – „Smak na winyle” – zabawa taneczna przy muzyce z płyt połączona z pokazami tańca Oliwii Lucedarskiej i Patryka Rejmera („Rej Dance”); dziedziniec Resursy.

Niedziela 12 września:
Scena główna Resursy, plenerowa

  • godzina 14.00 – „Startujemy!” – uroczyste otwarcie „Uliczki Tradycji” i powitanie zaproszonych gości,
  • godzina 14.30 – „Stąd do gwiazd” – koncert zespołu Milky Way,
  • godzina 16.00 – „I Ty bądź modna!” – konkurs mody z lat 60. z nagrodami,
  • godzina 16.30 – „Sami pośród chmur” – koncert Niki Grann,
  • godzina 17.30 – „Non iron i ortalion” – pokaz w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu,
  • godzina 18.30 – „Niedziela będzie dla nas” – koncert gwiazdy wieczoru Ani Rusowicz z zespołem - pomiędzy występami – konkursy-niespodzianki.

Sala widowiskowa Resursy

  • godzina 14.00 – „Animowanki-Bajanki” – pokaz filmów z lat 60. dla dzieci,
  • godzina 16.00 – „Historie damsko-męskie” – musical w wykonaniu Teatru Poszukiwań i Grupy Wokalnej „Resursa”,
  • godzina 17.00 – „Radom w latach 60.” – prezentacja multimedialna,
  • godzina 17.30 – „Wojna domowa” – seans filmowy (reż. J. Gruza).

Sala kameralna Resursy

  • w godzinach 13.00-18.00 – „Lotnictwo Polskie 1946-1989” – ekspozycja i spotkanie z modelarzem.

Kawiarnia Resursy

  • w godzinach 13.00-18.00 – „Za Gomułki...” – zaprasza kawiarnia SOSW im. M. Grzegorzewskiej w Radomiu.

Sala baletowa Resursy

  • w godzinach 14.00-18.00 – „Kwiaty we włosach” – pokaz stylizacji i fryzur w stylu lat 60.

Dziedziniec Resursy

  • godzina 13.00-18.30 – „Wejście od podwórka” – strefa gier i zabaw dla dzieci,
  • godzina 13.30 – kukiełkowy teatr „Bajka” – spektakl „Cenne rady”,
  • godzina 14.00-18.30 – zabawy dla najmłodszych z animatorami,
  • godzina 15.00 – występy kuglarza – spektakl „Durak”,
  • godzina 17.00 – kukiełkowy teatr „Bajka” – spektakl „Jaś i Małgosia”.

Skwerek przed sceną główną

  • w godzinach 14.00-18.30 – „Szybujemy w przestworza” – obserwacje nieba przez teleskopy z Astrobazy.

Park obok sceny głównej

  • w godzinach 13.00-19.00 – „Kosmiczne wirowanie” – żyroskop i mobilne planetarium (namiot sferyczny) z prezentacją multimedialną,
  • w godzinach 13.00-18.00 – „Mozaiki z innej bajki” – układanki dla całej rodziny, według zabytkowych radomskich mozaik.

Plac przy Dębie Wolności

  • w godzinach 14.00-18.30 – „Magiczny świat tamtych lat” – Strefa Chillout z gościem specjalnym Kamilem Sipowiczem oraz grupą Retro z Radomia, opowieści o ruchu hipisowskim, modzie i życiu młodzieży w latach 60.

Ulica Struga

  • w godzinach 14.00-18.30 – „Zajęcia praktyczno-techniczne, czyli ZPT w polskiej szkole” – wystawa tematyczna i warsztaty: - dzierganie (haft, druty, szydełko, makrama) - tworzenie biżuterii - robienie zabawek i ozdób z tektury, papieru, drewna i koralików - krawiectwo (nauka szycia na maszynie) - pokaz introligatorski - modelarstwo.

Ulica Struga, plac Jagielloński

  • kiermasz - książki, pocztówki, sztuka ludowa, bibeloty, mydło i powidło,
  • prezentacja zabytkowych aut, motocykli i Radomskich Składaków,
  • giełda winyli – Janus Vinyl Records.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Gości „Uliczki” karmić i częstować będą: „Gospoda Jaskółeczka” (sobota i niedziela), lodziarnia „Mleczna” (niedziela) oraz Zakład Masarski „Krawczyk” (niedziela).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto