Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ścisłym centrum Radomia ma powstać osiedle mieszkaniowe. Musi się jednak na to zgodzić Rada Miejska. Zobacz wizualizacje

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać nowy budynek przy ulicy Żeromskiego, wkomponowany w zabytkowe otoczenie.
Tak ma wyglądać nowy budynek przy ulicy Żeromskiego, wkomponowany w zabytkowe otoczenie. Rodak Architekci
Do Urzędu Miejskiego w Radomiu wpłynęła koncepcja budowy aż 4 budynków wielorodzinnych pomiędzy ulicami Żeromskiego i Stańczyka. Inwestor chce skorzystać z tak zwanej ustawy „lex developer”, co oznacza, że na realizację inwestycji musi się najpierw zgodzić Rada Miejska Radomia.

W ścisłym centrum Radomia ma powstać osiedle mieszkaniowe

Inwestycję firmuje bardzo znana pracowania architektoniczna Rodak Architekci, która ma pełnomocnictwa od inwestora. Na działce pomiędzy ulicami Żeromskiego a Stańczyka mają stanąć cztery budynki wielorodzinne. Pierwszy przy samej ulicy Żeromskiego będzie wkomponowany w zabytkową pierzeję radomskiego deptaka i będzie miał 3 kondygnacje, dwa następne w stronę ulicy Stańczyka po 4 kondygnacje, a ostatni 5 kondygnacji. Ma to być w sumie od 96 do 107 mieszkań z garażami podziemnymi. W budynku od ulicy Żeromskiego i w budynku od Stańczyka będą lokale handlowo usługowe o powierzchni w sumie 360 metrów kwadratowych. Budynek przy ulicy Stańczyka nie będzie wyższy niż pobliskie Pawilony Rosa przy ulicy Kilińskiego. Koncepcja trafi najpierw do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a potem do Rady Miejskiej Radomia. Zebrane przez inwestora opinie odpowiednich instytucji wskazują, że jest możliwe budowanie w tym miejscu budynków wielorodzinnych, ale ostateczna decyzja będzie zależała od radnych. Realne jest rozpoczęcie inwestycji dopiero w przyszłym roku, wiadomo też, że budowanie w tym miejscu czegokolwiek wymaga ścisłego nadzoru konserwatora zabytków. Z miejsca przyszłej inwestycji jest bowiem dosłownie kilka kroków do najważniejszych zabytków Radomia – kościoła Bernardynów, Miasta Kazimierzowskiego, Resursy Obywatelskiej, Placu Konstytucji 3 Maja.

Zobacz w galerii wizualizacje nowego osiedla w Radomiu

Planowana inwestycja pomiędzy ulicą Żeromskiego a Stańczyka wzbudzi zapewne spore emocje wśród nie tylko radnych, ale też zwykłych radomian. Tak było na przykład podczas procedowania pozwoleń na budowę miniosiedla mieszkaniowego przy ulicy Stańczyka. Przeciwnicy wskazywali, że nowe bloki zaburzą wizualnie przestrzeń zabytkowej części miasta, albo, że nie należy w zbyt dużym stopniu ingerować w istniejącą strukturę urbanistyczną centralnej części Radomia. Jest jednak dużo głosów przeciwnych. Centralna część Radomia, na północ od ulicy Żeromskiego na wysokości ulicy Stańczyka to teren zaniedbany, który miejscami tonie w błocie. Niektóre z budynków nie przynoszą chluby miastu. Wiadomo nie od dziś, że centrum Radomia wyludnia się, ludzie uciekają z nieremontowanych kamienic, przybytki kulinarne i usługowe bankrutują. Nowe budynki wielorodzinne i nowi mieszkańcy to oczywista szansa na ożywienie zabytkowej części miasta. Poza tym jest szansa, że cały ten teren może się stać prawdziwą wizytówką Radomia. Niedaleko gruntownie restaurowany jest zabytkowy obiekt Seniora, pobliski Plac Jagielloński ma też zyskać nowy blask. Niedługo niedaleko otworzony będzie ekskluzywny hotel Hilton Garden Inn, który częściowo mieści się w pieczołowicie odrestaurowanym pałacyku Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

Lex deweloper to potoczna nazwa ustawy z 5 lipca 2018 roku „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”. Ustawa ma z założenia ułatwiać pozyskiwanie terenów budowlanych i usprawnienie procesu wydawania decyzji administracyjnych. Ma więc przyspieszyć rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz całej infrastruktury, nie tylko mieszkań, ale też dróg, przedszkoli, szkół, obiektów kulturalnych. Najważniejszą regulacją jest możliwość budowania mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od tego czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Warunkiem jest jednak zgoda miejscowego samorządu. W Radomiu z dobrodziejstwa ustawy skorzystała między innymi spółdzielnia mieszkaniowa Nasz Dom, która buduje bloki przy ulicy Żeromskiego, albo miejska spółka RTBS Administrator realizująca dużą inwestycję przy ulicy Stasieckiego. Również dzięki ustawie i zgodzie radnych powstają bloki mieszkalne w miejscu, gdzie niegdyś było kino Odeon. O taką samą zgodę wystąpiła firma Opimal, która na ulicy Władysława Łokietka planuje wybudować blok mieszkalny. Dla terenu planowanej inwestycji obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący, że jest to teren rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Wniosek dotyczy zmiany funkcji terenu i nadanie funkcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

Zobacz w galerii wizualizacje nowego osiedla w Radomiu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto