Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu już otwarta

Barbara Koś
Gości powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Obok Małgorzata Cieślak - Kopyt, kuratorka wystawy i Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum.
Gości powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Obok Małgorzata Cieślak - Kopyt, kuratorka wystawy i Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum. Tadeusz Klocek
W Muzeum imienia Jacka Malczewskiego otwarto w czwartek, 24 lutego, wystawę "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej". Przyszło wielu zainteresowanych.

Wystawa przygotowywana jest przez dział archeologii muzeum oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Delegatura w Radomiu. Stanowi efekt kilkuletnich badań.

Podkreślił to Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego witając widzów. O wystawie mówiła Małgorzata Cieślak - Kopyt, kuratorka ekspozycji. Za zorganizowanie tak cennej wystawy dziękował biskup radomski, Marek Solarczyk. Wernisaż wzbogacił muzycznie występ Tria Puzonowego z Zespołu Szkół Muzycznych i akordeonisty, Piotra Zarzyki.

Wystawa to swojego rodzaj przewodnik po architekturze i sztuce gotyku na obszarze dawnego, przedrozbiorowego powiatu radomskiego czyli między Wisłą, Pilicą, Drzewiczką a Kamienną. Głównym celem ekspozycji jest ukazanie nieznanej szerszemu odbiorcy architektury i sztuki gotyku na ziemi radomskiej rozumianej jako obszar dawnego, przedrozbiorowego powiatu radomskiego.

Zaprezentowana tu została przede wszystkim sztuka sakralna: unikatowe okazy rzeźby gotyckiej, obrazy oraz naczynia liturgiczne znajdujące się w kościołach diecezji radomskiej, miedzy innymi, w Radomiu, Szydłowcu, Skrzynnie, Mniszku i Bielinach. Uzupełniają je eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Katedralnego w Radomiu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i innych jeszcze ośrodków.

Jednymi z najcenniejszych obiektów są, datowane na około 1470 rok, kwatery z ołtarza kościoła świętego Zygmunta w Siennie, wśród nich „Zaśnięcie Marii”, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Piękne są rzeźby należące do grupy Pięknych Madonn – z kościołów w Chlewiskach (Madonna na półksiężycu), Skrzynnie i Szydłowcu. Najstarsza rzeźba na wystawie to XV-wieczna Matka Boska z Dzieciątkiem w typie tak zwanych Madonn na lwach, pochodząca z radomskiej Bramy Krakowskiej, a będąca w zbiorach Muzeum Katedralnego w Radomiu.

Ekspozycja ukazuje również dekoracyjne detale kamienne, odkryte podczas badań wykopaliskowych na zamkach w Iłży i Janowcu oraz w podziemiach Kamienicy Starościńskiej w Radomiu. Jest też kamienny element z herbem Lewark z zamku w Janowcu i fragment fryzu z radomskiego zamku. Specjalnie na potrzeby wystawy zrekonstruowano okno maswerkowe z zamku w Iłży. Maswerk to dekoracyjny, geometryczny wzór architektoniczny odkuty z kamienia lub zrobiony z cegieł.

Na wystawie są też sakralne wyroby kamienne - chrzcielnice i kropielnice. Przykładem chrzcielnicy pochodzącej z warsztatu szydłowieckiego charakteryzującej się budową kielichową i maswerkową dekoracją jest obiekt z radomskiej fary, datowany na drugą połowę XV wieku i z Odechowa. Z kolei średniowieczne kropielnice były proste, niezdobione. Jedynie egzemplarz z kościoła w Wolanowie odbiega od tego schematu

Wystawie towarzyszy film "Gotyk ", ukazujący zabytki gotyku na ziemi radomskiej. Film ukazuje na przykład, kościół w Szydłowcu sfilmowany przy pomocy drona. Ekspozycji towarzyszyć będzie wydawnictwo, które ukaże się w marcu. Zorganizowane zostaną także lekcje muzealne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu już otwarta - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto