Za nami dzień otwarty w Radomskim Centrum Onkologii. Otwarty został też bezpłatny Punkt Konsultacji Stomijnej

pat
Podczas sobotniego dnia otwartego w Radomskim Centrum Onkologicznym można było porozmawiać z licznymi specjalistami, bezpłatnie się przebadać, a także porozmawiać z Amazonkami.
Podczas sobotniego dnia otwartego w Radomskim Centrum Onkologicznym można było porozmawiać z licznymi specjalistami, bezpłatnie się przebadać, a także porozmawiać z Amazonkami. Joanna Gołąbek
Udostępnij:
Za nami dzień otwartych drzwi w Radomskim Centrum Onkologii. Wydarzenie odbyło się w związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem Wszyscy chętni mogli porozmawiać z lekarzami specjalistami, zapisać się na badania profilaktyczne oraz spotkać z osobami, które mają za sobą walkę z nowotworem. Tego samego dnia otwarty też został pierwszy w Radomiu bezpłatny Punkt Konsultacji Stomijnej. Pacjenci będą mogli skorzystać z rad specjalistów w każdy czwartek.

Jak co roku, Radomskie Centrum Onkologii wzięło udział w akcji dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Bezpłatne konsultacje i badania odbyły się w sobotę, 1 lutego. Dzień otwartych drzwi odbył się pod Patronatem Polskiej Unii Onkologii.

- To wydarzenie, podczas którego każdy może przyjść do szpitala i porozmawiać z lekarzem, psychologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą, amazonkami i zapytać o to, o co zwykle na co dzień nie mamy czasu zapytać - mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy Radomskiego Centrum Onkologii.

Konsultacje i badania profilaktyczne

Podczas sobotniej akcji można było można spotkać się z onkologiem, psychoonkologiem, specjalistami z zakresu urologii onkologicznej, a także porozmawiać z osobami, które mają za sobą walkę z nowotworem. Nie mogło też zabraknąć darmowych badań, wśród których znalazły się profilaktyczne badania mammograficzne, czy też kolonoskopia.

- Zdrowe osoby mogły skorzystać z badań profilaktycznych, a także dowiedzieć się więcej o chorobie nowotworowej. Otworzyliśmy nasze drzwi po to, aby przypomnieć wszystkim, jak ważne są regularne sprawdzanie swojego organizmu - dodaje Izabela Leśkiewicz.

Na tym nie koniec. Odbywały się również konsultacje dietetyczne dla osób z chorobami nowotworowymi, kobiety po mastektomii mogły usłyszeć rady dotyczące dobrania odpowiednich protez oraz bielizny. Obecni mogli się także dowiedzieć o rehabilitacji podczas i po pokonaniu raka.

Rozmowy z Amazonkami

Podczas sobotniego dnia otwartego obecne były również Amazonki, które chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami.

- Potrafimy wesprzeć, dodać otuchy, podpowiedzieć ścieżkę leczenia, ponieważ mamy już to wszystko za sobą. Poza tym, życie po zetknięciu z rakiem jest inne i w pewnym sensie trzeba się go nauczyć na nowo - mówi Alina Lament, jedna z Amazonek działających w Radomiu.

Amazonki zawsze mocno podkreślają, że rak nie jest wyrokiem - Nowotwór można leczyć jak każdą inną chorobę. Chcemy zwalczać stereotypy, które zwiększają niepotrzebnie strach przed nowotworem. Obecnie dostępne są bardzo skuteczne metody leczenia, które pozwala na spokojne życie po starciu z chorobą nowotworową - dodaje Alina Lament.

Zdaniem Aliny Lament ważne jest zachęcanie do profilaktyki - Dzięki częstym badaniom, nawet jeśli ten nowotwór nas dotknie, będzie on w na tyle wczesnym stadium, że jego wyleczenie będzie dużo łatwiejsze - mówi radomska amazonka.

Punkt Konsultacji Stomijnej

Podczas sobotniego dnia otwartego oficjalnie ruszył również Punkt Konsultacji Stomijnej. Powstał on z inicjatywy fundacji STOMAlife i był odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa.

- Od początku istnienia fundacji otwieramy punkty konsultacyjno-szkoleniowe dla stomików i ich rodzin. Tym razem bardzo miło jest mi powiedzieć, że kolejny taki powstał właśnie w Radomskim Centrum Onkologii. Jest to pierwszy tego typu punkt w mieście - mówi Magdalena Piegat z fundacji STOMAlife.

Punkt poradniczy pozwoli na zwiększenie wiedzy i świadomości wśród pacjentów. Pozwoli to stomikom w powrocie do codziennych aktywności i obowiązków. Punkt będzie otwarty w każdy czwartek od godziny 15.00 do 17.00. Będą w nim udzielane porady dotyczące pielęgnacji stomii, odpowiedniej diety, czy też na co zwrócić uwagę, aby życie z nią było bardziej komfortowe.

- Stomia to nie wyrok, lecz szansa na drugie, lepsze życie. Przy odpowiedniej wiedzy oraz pielęgnacji można z nią funkcjonować bez żadnych przykrych niespodzianek. Ważne jest też to, że nie trzeba rezygnować z dotychczasowego stylu życia. Ze swojej strony oferujemy konsultacje, dzięki którym każdy pacjent ze stomią będzie mógł sobie indywidualnie dobrać sprzęt, z którym będzie czuł się komfortowo - informuje Sylwia Korczyńska, pielęgniarka wydziału chirurgii onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii.

Ważny podkreślenia jest fakt, że z konsultacji mogą korzystać wszystkie osoby ze stomią - nie tylko ci, którzy mają za sobą chorobę nowotworową. Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych, wizyty są bezpłatne. Nie trzeba mieć na nie skierowania, a wcześniejsza rejestracja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem 790-281-825. Wizyty odbywać się będą w każdy czwartek od godziny 15.00 do 17.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Materiał oryginalny: Za nami dzień otwarty w Radomskim Centrum Onkologii. Otwarty został też bezpłatny Punkt Konsultacji Stomijnej - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie