Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania archeologiczne kamienic przy Rwańskiej i Rynku w Radomiu. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego szykuje się do remontu

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Archeolodzy od połowy lipca prowadzą badania na działce u zbiegu ulicy Rwańskiej i Rynku. Będą też pracowali wewnątrz budynku.
Archeolodzy od połowy lipca prowadzą badania na działce u zbiegu ulicy Rwańskiej i Rynku. Będą też pracowali wewnątrz budynku. Tadeusz Klocek
Na zlecenie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wykonywane są badania archeologiczne nieruchomości u zbiegu ulicy Rwańskiej i Rynku. - Zanim zdecydujemy, jak przebudować kamienice i zlecić projekt musimy wiedzieć, co tam było historycznie, na jakie prace możemy sobie pozwolić - mówi Leszek Ruszyczk, dyrektor muzeum. To właśnie tam miałaby być przeniesiona między innymi administracja placówki, ale tez muzealne pracownie.

Archeolodzy pracują w Mieście Kazimierzowskim. Badają nieruchomość u zbiegu ulicy Rwańskiej i Rynku

Archeolodzy pracują na nieruchomości przy Rwańskiej 1 i Rynku 16 w obrębie Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu. Pod koniec ubiegłego roku kamienice wraz z działkami od prywatnych właścicieli odkupił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Mają służyć Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zabudowania są w fatalnym stanie, wymagają rewitalizacji, to będzie w zasadzie gruntowna przebudowa. Od lat niewykorzystywane budynki straszą wyglądem, ale i stanem technicznym. Podparte drewnianymi konstrukcjami wymagają pilnych prac.

Archeolodzy pracują w Mieście Kazimierzowskim

Oczywiście zanim zaczną się jakiekolwiek prace konieczne są badania archeologiczne. W tej części miasta bez tego nie można nic zrobić. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego badania zleciło Stowarzyszeniu Starożytników z Warszawy. Przekazanie terenu odbyło się 11 lipca. kamienice i działki są ogrodzone, badania już trwają. Specjaliści sprawdzą, co kryje ziemia na działkach, ale badania będą wykonywane również wewnątrz budynków. Na początku października muzeum powinno już dostać gotowy raport z badań.

- To będzie podstawa prac projektowych. Znając wyniki badań będziemy mogli planować, jak przebudować, na jakie prace możemy sobie pozwolić. Póki co mamy koncepcję, ale o szczegółach na razie nie będę mówił - wyjaśnia Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W kamienicach, po rewitalizacji ma być miejsce między innymi na bibliotekę, biura, pracownię konserwacji.

- Potrzebujemy pracowni fotograficznej i tam byłoby na nią miejsce. Chcemy tam mieć magazyn. Myślimy, żeby budynki miały dwie kondygnacje pod ziemią i tam mógłby być właśnie magazyn. Ale czy to będzie możliwe? Musimy poczekać na wyniki badań archeologicznych, decyzje konserwatora. To jeszcze potrwa - dodaje Leszek Ruszczyk.

Zobacz także:

Kamienice w Mieście Kazimierzowskim i ich historia

Zabytkowa kamienica powstała na przełomie XVIII i XIX w., pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską, to dawny Dom Pusztyniki. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, jednym z założycieli loży „Jutrzenki Wschodzącej”. To on odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego w 1817 roku, a następnie budynek rozbudował.

Wśród radomskich miłośników historii mówi się, że do rozbudowy tego budynku użyto cegieł z rozbiórki murów miejskich lub baszt zamkowych. Rzekomo gdzieś dokumentach jest informacja, że między innymi Jan Albański kupił cegły pochodzące z rozbiórki murów miejskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto