Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Wybrano oferty związane z systemami kontroli bezpieczeństwa

Janusz Petz
Janusz Petz
Obecnie ekipy budowlane najbardziej są widoczne przed terminalem gdzie budowane są drogi dojazdowe, parking, przystanki autobusowe i przystanki shuttle bus oraz „kiss & fly”.
Obecnie ekipy budowlane najbardziej są widoczne przed terminalem gdzie budowane są drogi dojazdowe, parking, przystanki autobusowe i przystanki shuttle bus oraz „kiss & fly”. Janusz Petz
Oferty dwóch warszawskich firm Anglosec i Ibcol uznano za najkorzystniejsze w przetargu dotyczącym dostawy urządzeń kontroli bezpieczeństwa na pasażerskie oraz służbowe przejścia kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Radomiu oraz urządzenia RTG do kontroli bezpieczeństwa bagażu w sortowni numer 1 na terenie terminala.

To kolejny przetarg związany z budową Portu Lotniczego Warszawa – Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976.

Metale i niebezpieczne substancje

Inwestor Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” uznało, że w zakresie pierwszej części zamówienia, czyli dostawy, instalacji i uruchomienia 9 sztuk urządzeń rentgenowskich na przejścia kontroli bezpieczeństwa najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Anglosec, która za wykonanie wszystkich prac zażyczyła sobie 5 milionów 30 tysięcy 700 złotych.

Ta sama firma ma dostarczyć, zainstalować i uruchomić urządzenie do kontroli bezpieczeństwa substancji płynnych. Ma to kosztować 147 tysięcy 600 złotych. Również ta sama firma dostarczy urządzenie RTG do kontroli bezpieczeństwa bagażu „Rush” w sortowni numer 1 na terenie terminala A. Koszt tego zadania to 476 tysięcy 10 złotych.

Z kolei firma Ibcol ma otrzymać prawie 800 tysięcy złotych za dostawę, instalację i uruchomienie 8 sztuk stacjonarnych urządzeń do wykrywania śladowych ilości substancji wybuchowych oraz 222 tysiące 760 złotych za dostawę, instalację i uruchomienie 7 sztuk bramowych wykrywaczy metali w pasażerskich i służbowych przejściach kontroli bezpieczeństwa.

Podpisanie umów poprzedzi procedura sprawdzania ofert pod względem formalnym. Przegrani konkurenci mają też jeszcze czas na złożenie ewentualnych protestów. W przetargu odrzucono oferty dwóch innych firm – z Warszawy i Płocka.

Kolejne przetargi

W dwóch kolejnych ogłoszonych przetargach zainteresowani mają czas do 9 lipca na złożenie ofert dotyczących dostawy oczyszczarki kompaktowej z posypywarką-zraszarką do utrzymania nawierzchni lotniskowych oraz zaprojektowania i dostawy systemów tak zwanego inteligentnego sterowania w budynkach lotniskowych. Tak zwana „automatyka budynkowa” to ważna część rozbudowy, w w praktyce budowy nowego lotniska cywilnego na Sadkowie.

System zarządzania systemami automatycznego sterowania w budynku lub budynkach spaja wszystkie systemy w jedną całość, która pozwala efektywnie w sposób oszczędny zarządzać całymi obiektami z jednego miejsca. System kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, informuje o problemach i awariach a dotyczy zasilania i sterowania energią elektryczną, układów awaryjnego zasilania, sterowania klimatyzacją i wentylacją, ogrzewaniem, oświetleniem, nagłośnieniem, systemów parkingowych, urządzeń audio-video, albo systemami pogodowymi. Cały przetarg dotyczy też wykonania okablowania obiektów. Warto dodać, że w założeniu lotnisko w Radomiu ma spełniać najwyższe standardy obowiązujące na lotniskach na całym świecie.

Lotnisko w budowie

Tymczasem coraz więcej ekip budowlanych prowadzi prace na terenie lotniska i w jego pobliżu. Największy ruch panuje przed terminalem gdzie budowane są drogi dojazdowe, parking, przystanki autobusowe i przystanki shuttle bus oraz „kiss & fly”. Ekipy budowlane budują też techniczne drogi dojazdowe bliżej ulicy Słowackiego. Maszyny pracują we wschodniej części lotniska. W tym miejscu – pomiędzy ogrodzeniem a płytą postojową wojskowych samolotów i tak zwanym domkiem pilota trwa budowa dróg kołowania. Będą one głównie wykorzystywane przez samoloty lądujące od strony miasta i startujące od strony Małęczyna.

Po drugiej strony ulicy trwa budowa drogi powiatowej. Wykonawcą jest miasto. Trasa jest budowana w związku z tym, że istniejąca droga kolidowała z pasem startowym, który znacznie zbliżył się do tego połączenia komunikacyjnego, po tym jak wydłużono go o 500 metrów z 2 tysięcy do 2500 metrów. Od południowej strony lotniska trwa już budowa wieży kontroli lotów Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz strażnicy lotniskowej straży pożarnej. Bez żadnych przerw budowany jest też terminal oraz budynki przeznaczone dla straży granicznej, celników oraz administracji lotniska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto