Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewięć nowych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Radomia. Będą obsługiwać linię numer 3

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu kupiło dziewięć nowych autobusów elektrycznych. Zastąpią one stare pojazdy kursujące do tej pory linią numer 3.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu kupiło dziewięć nowych autobusów elektrycznych. Zastąpią one stare pojazdy kursujące do tej pory linią numer 3. Urząd Miejski w Radomiu
Dziewięć kolejnych elektrycznych autobusów Solaris Urbino wyjedzie w najbliższy poniedziałek, 26 lipca, na ulice Radomia. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji kupiło je przy udziale funduszy unijnych. Będą one obsługiwać linię numer 3 łączącą osiedle Michałów z Idalinem.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Za nami kolejny wielki zakup dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Radomska spółka wzbogaciła się o dziewięć nowych autobusów elektrycznych marki Solaris. W piątek, 23 lipca, miejska spółka pokazała nowy zakup. - Autobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację, monitoring i ładowarki USB oraz kasowniki z wyświetlaczem, przystosowane do płatności zbliżeniowych. Będą one obsługiwać linię numer 3, łączącą osiedle Michałów z Idalinem - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Oprócz samych autobusów, MPK w Radomiu zakupiło też nowoczesny pojazd wsparcia technicznego, a także pięć mobilnych stacji ładowania zajezdniowego. Na pętli autobusowej przy ulicy Królowej Jadwigi na Michałowie wybudowana została również stacja szybkiego ładowania pantografowego.

Ogromna inwestycja ze wsparciem unijnym

Inwestycja kosztowała aż 28,4 miliona złotych z czego większość tej kwoty pokryło dofinansowanie unijne. Z Centrum Unijnych Projektów Transportowych popłynęło na ten cel aż 19 milionów złotych. - To element szerszej strategii modernizacji naszej komunikacji miejskiej. W zeszłym roku oddaliśmy do dyspozycji mieszkańców pierwszych dziesięć elektrycznych autobusów, teraz mamy dziewięć kolejnych, a w planach są zakupy następnych zero- i niskoemisyjnych pojazdów. Zdajemy sobie sprawę, że im bardziej przyjazny dla mieszkańców i dla środowiska jest transport publiczny, tym w naszym mieście będzie żyło się lepiej. Jednocześnie liczę na to, że poprawa standardów w komunikacji miejskiej ułatwi decyzję, by przesiąść się z własnego samochodu do autobusu - dodawał Radosław Witkowski.

Kolejne autobusy już w listopadzie

To nie koniec zmian w MPK. W listopadzie planowany jest odbiór pięciu fabrycznie nowych, 18-metrowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym, z których spółka będzie korzystać na zasadzie leasingu operacyjnego od konsorcjum firm: Solaris Bus & Coach oraz PKO Leasing S.A. Pozyskanie kolejnych pięciu przegubowców zasilanych gazem CNG planowane jest również w 2022 roku.

Starają się o 25 milionów dotacji

Ponadto Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji złożyło wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację na kwotę 25 milionów złotych, a także pożyczkę w wysokości 7,7 miliona na projekt "elektryfikacji" linii numer 7. Zakłada on zakup jedenastu elektrycznych autobusów przegubowych, pięciu ładowarek zajezdniowych oraz budowę dwóch stacji ładowania pantografowego w obrębie pętli przy ulicy Królowej Jadwigi oraz ulicy Sycyńskiej. Pieniądze, o które zabiega MPK to około 80 procent kosztów planowanego zakupu.

- Wnioski MPK przeszły już pozytywnie ocenę formalną, a decyzja odnośnie przyznania środków powinna zapaść w drugiej połowie tego roku. Jeśli będzie pozytywna, już wkrótce radomskie MPK posiadać będzie ponad połowę swej floty w wydaniu zero- i niskoemisyjnym, czyli 30 autobusów o napędzie elektrycznym i 47 zasilanych CNG, co uplasuje gminną spółkę w ścisłej czołówce krajowych przewoźników pod względem posiadanego taboru ekologicznego - mówił Krzysztof Zalibowski, prezes MPK w Radomiu.

Trwa również przetarg dotyczący zakupu energii dla spółki. Ma to być tak zwana "zielona energia" pochodząca w stu procentach z odnawianych źródeł. To oznacza, że użytkowanie autobusów elektrycznych, także na etapie wytwarzania energii, nie będzie się wiązała z emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto