MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewięć radomskich organizacji żąda wycofania się z pomysłu zburzenia historycznego budynku Fabryki Broni

Janusz Petz
Janusz Petz
O nowym pomyśle zagospodarowania historycznego budynku mówili, od lewej Jarosław Kowalik z Radomskiego Samorządu Gospodarczego oraz Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
O nowym pomyśle zagospodarowania historycznego budynku mówili, od lewej Jarosław Kowalik z Radomskiego Samorządu Gospodarczego oraz Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Tadeusz Klocek
9 radomskich organizacji żąda wycofania się z pomysłu zburzenia historycznego budynku Fabryki Broni, który zgłosił właściciel budynku Agencja Rozwoju Przemysłu. Radomscy społecznicy uważają, że odrestaurowany budynek mógłby służyć w przyszłości urzędnikom nowego województwa mazowieckiego.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przedstawiciele radomskich organizacji wystąpili z pismem do premiera Mateusza Morawickiego oraz wicepremierów Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego. - Mamy nowy plan dla najważniejszego w Radomiu obiektu przemysłowego. Chcemy, aby w tym obiekcie coś się działo. Ponieważ jest projekt zmiany administracyjnej naszego kraju i utworzenie nowego województwa ze stolicą w Radomiu chcemy, aby w tym budynku znajdował się w przyszłości Urząd Wojewódzki – powiedział Jarosław Kowalik, szef Radomskiego Samorządu Obywatelskiego.

Według tej koncepcji w starej Fabryce Broni byłaby siedziba 27 wydziałów urzędu wojewódzkiego, a sam wojewoda urzędowałby w byłej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu przy ulicy Żeromskiego 53.

- Agencja Rozwoju Przemysłu zapłaciła przecież za projekt rewitalizacji Fabryki Broni. Chcemy więc, aby ten projekt był wykorzystany. Wynajmowanie po kilka pokoi na terenie naszego miasta nie ma sensu. Nie ma sensu wydawać pieniądze, kiedy wszystkie agendy rządowe mogą znajdować się w jednym miejscu – stwierdził Jarosław Kowalik.

- Byłem mile zaskoczony spontaniczną reakcją, którą otrzymywałem z różnych stron, również osób niezaangażowanych społecznie, czy politycznie, kiedy ogłoszono decyzję o wyburzeniu tego obiektu. Gdybyśmy się zastanowili jaki budynek może symbolizować historię Radomia w całym XX wieku to chyba jest to najważniejszy budynek. Fabryka Broni, która powstała tutaj na początku lat 20-tych XX wieku, zaraz po odzyskaniu niepodległości jest symbolem odbudowy państwa, bo w tym czasie na terenie Polski nie było żadnej fabryki z branży zbrojeniowej – powiedział Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Zwrócił uwagę, że zburzenie tego budynku byłoby zaprzeczeniem całego programu rządowego „Fabryka” skierowanego do średnich miast, które utraciły status miasta wojewódzkiego. Rewitalizacja dawnej siedziby Fabryki Broni miała być inwestycją tytułową i sztandarową dla całego programu. Zdaniem Łukasza Zaborowskiego Agencja Rozwoju Przemysłu chce zaoszczędzić na programie. Stąd pomysł, aby nie przeprowadzać rewitalizacji starego budynku, tylko zburzyć go i wybudować nowy obiekt.

Agencja Rozwoju Przemysłu początkowo zapowiadała modernizację istniejącego budynku fabryki. Ze względu na zmianę uwarunkowań technicznych i rynkowych wpływających na brak biznesowej zasadności jej realizacji zmieniła swoje plany. Chce go wyburzyć i wybudować w tym miejscu zupełnie nowy biurowiec. 

Główny budynek fabryki ma swoją długą i burzliwą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. Obok zbudowano także kotłownię i polerownię, strzelnicę, studnię artezyjską, wieżę ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnię i magazyn objętościowy. W 1927 roku fabryka zakończyła budowę większości obiektów. 22 kwietnia, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, zakład otrzymał nazwę Fabryka Broni i przeszedł pod zarząd Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS.  

Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała w XXI wieku nowa spółka - Fabryka Broni „Łucznik”, która w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Było kilka koncepcji wykorzystania historycznego budynku. Pojawił się pomysł organizacji w nim Muzeum Historii Przemysłu Radomskiego, a potem zaadoptowaniu go na siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a lbo wykorzystaniu obiektu na Park Naukowo - Technologiczny.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto