Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z dawnej garbarni „Praca” przy ulicy Warszawskiej w Radomiu pozostał jedynie gruz. Zobacz stare zdjęcia tego zakładu

Janusz Petz
Janusz Petz
Widok na starą garbarnię "Praca" w Radomiu przy Warszawskiej, około roku 1970. Więcej starych zdjęć na kolejnych slajdach.
Widok na starą garbarnię "Praca" w Radomiu przy Warszawskiej, około roku 1970. Więcej starych zdjęć na kolejnych slajdach. fotopolska.eu
W poniedziałek, 26 lutego z budynku dawnej garbarni „Praca” przy ulicy Warszawskiej w Radomiu pozostało jedynie trochę gruzu. Główny budynek został zburzony. To okazja, aby przypomnieć o historii zakładu i pokazać jedynie jego historyczne zdjęcia.

Zburzona garbarnia „Praca” przy ulicy Warszawskiej w Radomiu

O historii budynków możemy przeczytać na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Informację podano przy okazji wpisania obiektu do rejestru zabytków. Późniejsze decyzje administracyjny zezwoliły jednak na rozbiórkę obiektów. Historię zakładu opisuje wcześniejszy rzecznik Mazowieckiego Konserwatora Zabytków Agnieszka Żukowska.

Garbarnia przy Warszawskiej w Radomiu na starych zdjęciach. Zobaczcie galerię

Zakłady garbarskie w dzielnicy Obozisko w Radomiu zostały uruchomione w 1897 roku przez Józefa Samsonowskiego. Produkowano skórę na rynek wewnętrzny i na eksport do między innymi Francji i na Bliski Wschód. Od 1919 roku funkcjonowały jako spółka Zakłady Garbarskie „Praca”. W czasie II wojny światowej, majątek zakładowy zajęły i skonfiskowały niemieckie władze okupacyjne.

Obiekty fabryczne zachowały się niemal bez zmian, tak samo ogólna koncepcja architektoniczna i kompozycyjna zespołu, forma zewnętrzna budynków wraz z detalem i pozostałościami oryginalnej ślusarki okiennej. Zastosowane rozwiązania architektoniczne, kompozycyjne, i dekoracyjne odznaczają się historyzującymi formami i oszczędnością w komponowaniu, co jest charakterystyczne dla architektury przemysłowej.

Zespół budowlany dawnej garbarni to także ważny dokument historii miasta i rozwoju garbarstwa w Radomiu. Pierwsze zakłady garbarskie powstały w 1. połowie XIX wieku: Schniersteina (około 1818 roku), Karscha (około 1830 roku). Pod koniec XIX wieku garbarstwo stało się wiodącą gałęzią przemysłu na terenie miasta. Produkowano dla Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego, jak i na rynki zagraniczne. Miejscowe wyroby były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych wystawach. Radom stał się drugim po Warszawie ośrodkiem garbarskim w zaborze rosyjskim. Garbarnia Samsonowskiego była zakładem średniej wielkości. Sytuowana była na 12 miejscu pod względem wielkości wśród 39 zakładów garbarskich w mieście (w 1939 roku). Niestety, do dziś ostały się nieliczne: garbarnia Karscha przy ulicy Stare Miasto 4/5, Borkowskiego przy ul. Garbarskiej 27, oraz największa wśród nich przy ulicy Warszawskiej.

Dokumentuje ona ważny etap rozwoju przemysłu radomskiego. Pozostaje jednym z ostatnich reliktów przemysłowych w dzielnicy Obozisko.

Garbarnia przy Warszawskiej w Radomiu na starych zdjęciach. Zobaczcie galerię

O rozbiórce starej garbarni w Radomiu informowaliśmy na bieżąco.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto