MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Geometria i pamięć - Bożenie Kowalskiej 1930 - 2023" to wystawa otwarta w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
Podczas otwarcia wernisażu (od lewej): córka Bożeny Kowalskiej, Ewa, Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni i Mariusz Jończy, kurator wystawy. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Podczas otwarcia wernisażu (od lewej): córka Bożeny Kowalskiej, Ewa, Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni i Mariusz Jończy, kurator wystawy. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Elektrownia Facebook
"Geometria i pamięć - Bożenie Kowalskiej 1930 - 2023" to wystawa, na którą zaprosiła radomska Elektrownia w sobotę, 25 maja. Warto ją zobaczyć.

Wystawa "Geometria i pamięć - Bożenie Kowalskiej 1930 - 2023" w radomskiej Elektrowni

Otwarta w sobotę, 25 maja, wystawa "Geometria i pamięć - Bożenie Kowalskiej 1930 - 2023", zrealizowana została w hołdzie dla zmarłej w czerwcu 2023 roku Bożeny Kowalskiej, wybitnej historyczki, krytyczki i teoretyczki sztuki. Mówili o tym Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni i Mariusz Jończy, kurator wystawy, witając przybyłych na wernisaż.

Po 2008 roku Bożena Kowalska współpracowała z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, czego efektem były kolejne edycje plenerów - 10 spotkań w radziejowickim Domu Pracy Twórczej, wystawy i dokumentujące je wydawnictwa, przede wszystkim jednak międzynarodowa kolekcja dzieł sztuki tej proweniencji, obejmująca kilkaset pozycji.

- Bożenie Kowalskiej należy się szacunek i pamięć i dzisiaj wyraża je Radom. Przypomnimy ją zespołem dzieł artystów, z którymi współpracowała na przestrzeni dziesiątek lat swojej aktywności - mówił Mariusz Jończy.

Ekspozycja zbudowana została z dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu i prywatnej kolekcji Bożeny Kowalskiej.

30 prac specjalnie na tę wystawę przekazała Elektrowni Ewa, córka Bożeny Kowalskiej, obecna na wernisażu. To, między innymi, dzieła Bronisława Opałki.

Do Radomia trafiło ogółem 500 prac, które stanowią dziś Kolekcję imienia Bożeny Kowalskiej. Na wystawie możemy oglądać zaledwie wybrany fragment tej kolekcji.

Wystawa pokazuje prace sztuki geometrycznej zarówno klasyczne dla języka geometrii, wywodzące się z tradycji przedwojennej awangardy, jak i te, wynikające z późniejszych fascynacji artystów nauką, techniką, konceptualizmem i sztuką medytatywną.

Wybrana grupa artystów i ich dzieła pełnią rolę honorowego pocztu, wyrazu pamięci o osobie, dla której dbałość o poziom i rangę sztuki wysokiej w przestrzeni publicznej, była celem nadrzędnym.

Bożena Kowalska przekazała też Elektrowni zbiór 2 tysięcy książek z własnej biblioteki. Obecnie trwa ich opracowanie. Potem będą dostępne w bibliotece Elektrowni.

Wystawa czynna będzie do 16 czerwca 2024 roku.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto