Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakub Nowak laureatem Nagrody imienia Witolda Gombrowicza. W Radomiu zakończył się festiwal Opętani Literaturą. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Jakub Nowak, autor książki „To przez ten wiatr”, został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza.  Wyróżnienie dostała Wiktoria Bieżuńska za książkę „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”.
Jakub Nowak, autor książki „To przez ten wiatr”, został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie dostała Wiktoria Bieżuńska za książkę „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”. Tadeusz Klocek
Pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej Jakub Nowak, autor książki „To przez ten wiatr”, został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Laureat otrzymał 40 tysięcy złotych oraz lornetkę, symbol Gombrowiczowskiej uważności wobec świata. Wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence na południu Francji kapituła nagrody przyznała Wiktorii Bieżuńskiej za książkę „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”.

Jakub Nowak laureatem Nagrody imienia Witolda Gombrowicza w Radomiu

Gala Nagrody, prowadzona przez Michała Nogasia, odbyła się w sobotę, 16 września, w sali koncertowej imienia Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych.

Tradycyjnie już rozpoczęło ją krótkie wystąpienie wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz, która z ekranu powitała obecnych, dziękując za kolejną możliwość obcowania z "Opętanymi literaturą" młodymi pisarzami. Jednocześnie pogratulowała wszystkim nominowanym i laureatom Nagrody.

Potem przypomniano kandydatów do Nagrody. Na konkurs nadesłano ponad 100 książek. Nominacje do ścisłego finału otrzymali: Wiktoria Bieżuńska „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” (Cyranka), Olga Górska „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (Drzazgi), Urszula Honek „Białe noce” (Czarne), Sabina Jakubowska „Akuszerki” (Grupa Wydawnicza Relacja) oraz Jakub Nowak „To przez ten wiatr” (Powergraph). Na filmie przygotowanym przez Roberta Utkowskiego autorzy przedstawili swoje książki.

Cała piątka otrzymała nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych i statuetki, wręczone przez wiceprezydenta Radomia Mateusza Tyczyńskiego.

- To kultura, literatura potrafi przetrwać każde warunki, każdą demagogię i każe zamieszanie, każdą nawet katastrofę. Myślę, że wszyscy ci, którzy się znajdują w tej sali właśnie w to wierzą i dlatego spotykamy się już po raz ósmy, a ja zapewniam państwa, że nie po raz ostatni. Liczę, że dzisiaj piękne słowa jeszcze nie raz będziemy mogli tutaj usłyszeć, ale przede wszystkim na to, że po ogłoszeniu werdyktu, weźmiemy się za czytanie - mówił wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Werdykt Kapituły ogłosili jej członkowie: Zbigniew Kruszyński i Ewa Graczyk.

Nagrodzona książka „To przez ten wiatr” Jakuba Nowaka jest fikcyjną, choć opartą na faktach historią znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych.

- Ta powieść była dla nas ogromną niespodzianką i wyzwaniem. To brawurowe przedstawienie epizodu krótkiego pobytu Henryka Sienkiewicza i początku kariery Heleny Modrzejewskiej w Ameryce. Dzieje się na farmie, w której mieszka i pracuje prowizorycznie sklecona mała komuna. Wrze tam i kipi: erotyczna fascynacja pomiędzy aktorką a pisarzem przybiera nową postać, postyczniowi weterani z trudem radzą sobie z uprawą winorośli, klasowe zależności zyskują nowy kontekst. Dokonuje się tu też dekonstrukcja męskości. „To przez ten wiatr” to powieść nieprzewidywalna fabularnie, alternatywna wobec tego, co było nam opowiadane, po Gombrowiczowsku wywraca na nice nasze wyobrażenia o pisarzach, artystkach i polskiej kulturze. Mamy do czynienia z prawdziwym morderstwem, popełnionym na polskich mitach - mówiła Ewa Graczyk.

Jakub Nowak nie krył zaskoczenia decyzją kapituły.

- Dla mnie już sama nominacja do Nagrody, znalezienie się w gronie tak dobrych autorów, była dużym wyróżnieniem. Dla mnie opowieści są ważne. Jak ktoś opowiada, a ja słucham, to choć przez chwilę mówimy tym samym językiem i rodzi się wspólnota. Czasem nietrwała, tylko na czas lektury, ale to o tę wspólnotę chodzi – mówił podczas gali.

Od dwóch lat, poza Nagrodą Główną, kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci miesięcznej rezydencji w Vence. W tym roku rezydencję otrzymała Wiktoria Bieżuńska, autorka książki „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”.

- Niewielka powieść „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” zachwyciła nas stylistyczną perfekcją. To unikatowa, choć zarazem boleśnie powtarzalna historia, opowiedziana prostymi i krótkimi zdaniami, które za każdym razem uderzają w punkt, precyzyjnie oddając grozę sytuacji. Nie ma tu nazywania uczuć, autorka ukazuje dziecko, które tylko widzi, słyszy i dotyka, ale przez to my, czytelniczki i czytelnicy, dorośli, rozumiemy, jak straszne jest to, co jej się wydarza – mówił Zbigniew Kruszyński, pisarz, członek kapituły nagrody.

- Jeszcze nie wiem, jaki termin wybiorę na podróż do Vence. Ale zamierzam tam dużo pisać – zapowiadała Wiktoria Bieżuńska.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka imienia Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce.

Uroczysta Galę i równocześnie festiwal "Literaturą Opętani " zakończył koncert krakowskiego muzyka Błażeja Króla.

Zobacz także:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto