Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłódka z Łucznika dołącza do symboli Radomia. Można ją oglądać w Starym Ogrodzie. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Kłódka Łucznik znajdująca się w Starym Ogrodzie.
Kłódka Łucznik znajdująca się w Starym Ogrodzie. Sebastian Pawłowski
Do słynnego pistoletu z Fabryki Broni, maszyny do szycia i pisania, butów Sofix, czy serka z Rolmleczu, jako symbol Radomia dołączyła właśnie kłódka Łucznik. Symbol można oglądać na tak zwanym moście zakochanych w Starym Ogrodzie. Zobaczcie galerię zdjęć kolejnego symbolu Radomia.

Kłódka Łucznik kolejnym Symbolem Radomia

Szlak Symboli Radomia wzbogaciły się o kolejny obiekt. To już 19 odlew, który możemy zobaczyć przemierzając ulice naszego miasta. Odlew został zamontowany na filarze tak zwanego mostu zakochanych, który znajduję się w Starym Ogrodzie. To kłódka produkowana przed laty w Zakładach Metalowych imienia Generała Waltera. Powstanie symbolu było możliwe dzięki współdziałaniu inicjatorów pierwotnego projektu w Budżecie Obywatelskim z artystą Sławomirem Mickiem. W imię dobrej współpracy przy tworzeniu poprzednich obiektów rzeźbiarz ufundował odlew oraz jego montaż.

- Pod koniec lat 50 XX wieku duże zakłady przemysłowe, których główny profil produkcji nie był związany z produkcją cywilną dostały nakaz produkcji dóbr dla ludności. W ten sposób w roku 1959 obok produkowanych pistoletów dawna Fabryka Broni zaczęła wytwarzać kłódki. Szczyt produkcji został osiągnięty w roku 1965 kiedy to wyprodukowano 331 tysięcy sztuk. Ogółem do 1966 roku wykonano milion kłódek
- powiedział Sebastian Pawłowski, jeden z pomysłodawców projektu w budżecie obywatelskim na rzeźby-symbole w Radomiu.

Dzięki pozytywnemu odzewowi pracowników Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Zakładu Usług Komunalnych udało się uzyskać wszelkie zgody na montaż odlewu w Starym Ogrodzie. Ponieważ park jest objęty ochroną konserwatorską potrzebna była również zgoda konserwatora zabytków, którą również otrzymaliśmy.

- Miłą niespodzianką ze strony artysty wykonującego odlew okazały się inicjały naszych żon i nasze naniesione na odlew. Ten pomysł wpisuje się w idę zawieszania kłódek z wyznaniami miłości na wspomnianym mostku. Obecnie wisi na nim już kilkadziesiąt takich świadectw
– dodał Maciej Stępnikowski.

O tym, że symbole Radomia pojawiały się w mieście, pisaliśmy regularnie. Przypominamy nasze teksty:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto