Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stolik z Giętówki, kuchenka z Polmetalu i płytki z Marywilu przypominają o przemysłowej historii Radomia. Waśnie stanęły na ulicach miasta

Janusz Petz
Janusz Petz
Stolik z Giętówki stoi na ulicy Żeromskiego blisko ulicy Juliusza Słowackiego. Na zdjęciu pomysłodawcy ustawiania odlewów przypominających chlubną tradycję Radomia Maciej Stępnikowski i Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego. W środku autor rzeźb - artysta Sławomir Micek. Na kolejnych slajdach zobacz co nowego pojawił się w przestrzeni miejskiej Radomia.
Stolik z Giętówki stoi na ulicy Żeromskiego blisko ulicy Juliusza Słowackiego. Na zdjęciu pomysłodawcy ustawiania odlewów przypominających chlubną tradycję Radomia Maciej Stępnikowski i Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego. W środku autor rzeźb - artysta Sławomir Micek. Na kolejnych slajdach zobacz co nowego pojawił się w przestrzeni miejskiej Radomia. Tadeusz Klocek
W centrum Radomia odsłonięto kolejne trzy symbole Radomia – odlewy, które przypominają przemysłową historię Radomia. Zdobią one miejsca w centrum miasta. Zobaczcie zdjęcia.

Trzy kolejne symbole Radomia i regionu pojawiły się na ulicach

Stolik z Giętówki stoi na ulicy Żeromskiego blisko ulicy Juliusza Słowackiego. Na stoliku jest ciastko Radomianka na talerzyku z Ćmielowa wraz z widelczykiem z Gerlacha z Drzewicy.

Kuchenkę gazową typ 341 z Fabryki Wyrobów Metalowych "Polmetal" wraz z garnkiem Unja z Fabryki Naczyń Emaljowanych postawiono przy bloku na ulicy Niedziałkowskiego.  

Płytki podłogowe - "Marywil" Fabryki Wyrobów Szamotowych i Kamionkowych pojawiły się natomiast na chodniku na ulicy Sienkiewicza.

Pomysłodawcą ustawiania odlewów przypominających chlubną tradycję Radomia jest Maciej Stępnikowski, który wraz z Sebastianem Pawłowskim z Bractwa Rowerowego, współtwórcą całego projektu realizowanego z budżetu obywatelskiego odsłaniał nowe „ozdobniki” przestrzeni miejskiej.

Nowe rzeźby zostały w większości odsłonięte w czwartek, 2 czerwca przez pomysłodawców oraz ich twórcę, artystę Sławomira Micka. W piątek do zamontowania pozostała kuchenka.

Zobacz galerię zdjęć nowych rzeźb

Dołączyły one do 14 rzeźb ustawionych wcześniej. Poprzednie symbole również ufundowano z budżetu obywatelskiego lub zostały ufundowane przez mecenasów.

Wśród dotychczas postawionych rzeźb są między innymi:

  • rower wyścigowy szosowy Łucznik,
  • aparat telefoniczny Radomskiej Wytwórni Telefonów typ Malwa,
  • maszyna do pisania typu Łucznik 1301,
  • puszka farby Rafil,
  • rower wojskowy Łucznik typ XX,
  • maska przeciwgazowa wzór 24,
  • półbuty damskie wyprodukowane w Radoskórze,
  • buty Sofix,
  • serek waniliowy przypominający radomską mleczarnię,
  • pistolet VIS.

O tym co w poprzednich latach pojawiło się w przestrzeni miejskiej Radomia informowaliśmy na bieżąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto