Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież Wszechpolska z Radomia chce usunięcia radzieckich pomników z przestrzeni publicznej

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Młodzież Wszechpolska z Radomia wezwała do dokończenia dekomunizacji radomskiej przestrzeni publicznej.
Młodzież Wszechpolska z Radomia wezwała do dokończenia dekomunizacji radomskiej przestrzeni publicznej.
Przed bramą Cmentarza Prawosławnego przy ulicy Warszawskiej w Radomiu, Młodzież Wszechpolska z Radomia wezwała do dokończenia dekomunizacji radomskiej przestrzeni publicznej. Wszechpolacy zwrócili uwagę także na to, by pozbawić honorowego obywatelstwa czerwonoarmisty Michaiła Orłowa i kosmonauty Piotra Klimuka.

Z Radomia powinny zniknąć pomniki czczące Armię Radziecką – twierdzą Wszechpolacy

Radomska Młodzież Wszechpolska zorganizowała konferencję prasową z okazji 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Dziś obchodzimy święto poświęcone pamięci polskich bohaterów, którzy prowadzili bezkompromisową walką z komunizmem po II wojnie światowej. Pamięć ta rodzi dla na dziś realny obowiązek dokończenia procesu dekomunizacji radomskiej przestrzeni publicznej – zauważyła prowadząca konferencję Ewa Kowalska.

Podkreśliła także, że za naszą wschodnią granicą toczy się brutalna wojna, a rosyjski imperializm ponownie dał o sobie znać.

– Związek Radziecki był także rosyjskim projektem imperialnym, a komunizm zapewniał prowadzonej ekspansji i kolejnym podbojom ideologiczną podbudowę. W naszym kraju wszelkie symbole komunistyczne są również symbolami rosyjskiego imperializmu i rosyjskiej okupacji. Szczególnie dzisiaj, w kontekście wojny na Ukrainie i popełnianych przez Rosjan zbrodni wojennych – usunięcie symboli radzieckiej dominacji jawi się jako konieczność – powiedziała Ewa Kowalska.
Prezes radomskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, Karol Kowalski, poinformował, że organizacja apeluje o całkowitą dekomunizację przestrzeni publicznej.

– Na Cmentarzu Prawosławnym wciąż znajdują się sowieckie pomniki, ulokowane w pierwotnie w celach propagandowych w przestrzeni miejskiej Radomia – jeden na Placu Jagiellońskim, drugi w Parku Kościuszki. Miały one przypominać w tamtym czasie kto jest faktycznym gospodarzem w naszym kraju – mówił Kowalski.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej został rozebrany w na placu Jagiellońskim w 1993 roku, kilka lat leżał złożony w częściach, by potem trafić na Cmentarz Prawosławny. Tam też przeniesiono inny pomnik z czerwoną gwiazdą, który stał w parku Kościuszki.

– Rada Miasta wpisała w treść uchwały jednoznaczną argumentację: „Postępujący proces odzyskania suwerenności narodowej i państwowej przez Rzeczpospolitą Polską daje społeczeństwu miasta Radomia długo oczekiwaną możliwość wyrażenia swej postawy wobec narzuconych mu symboli obcej władzy”. Gdyby ówczesne władze samorządowe nie zdecydowały się na ten krok i pomniki zostałyby w przestrzeni miejskiej, dziś podlegałyby rozbiórce w trybie ustawy dekomunizacyjnej. Instytut Pamięci Narodowej również wskazuje wątpliwości co do tego, czy omawianym obiektom można przypisać miano pomnika. Pomnik ma na celu upamiętnienie realnie zaistniałych zdarzeń jako faktów historycznych. Tymczasem obiekty te – jako upamiętniające „wyzwolenie ziem polskich przez Armię Sowiecką” – wzniesiono w celach propagandowych. Zgodnie z niekwestionowanymi ustaleniami historyków, w latach 1944-1945 nie miało miejsce „wyzwolenie ziem polskich przez Armię Sowiecką”, lecz narzucenie Polakom komunistycznej władzy – zauważył prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Radomiu.

Według Kowalskiego, miejsce tych pomników jest na śmietniku. Zwrócił on uwagę, że na Cmentarzu Prawosławnym każdego roku zbierają się środowiska związane z Lewicą, aby upamiętnić – jak sam określił - tak zwane wyzwolenie Radomia przez Armię Czerwoną.

– Czołowe postacie Lewicy w naszym mieście, takie jak Waldemar Kaczmarski czy Patryk Fajdek, zdecydowały się upamiętnić rozpoczęcie rosyjskiej okupacji naszego miasta także w tym roku, w trakcie trwającej brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę! Jednocześnie polscy patrioci, którzy wyrażają sprzeciw wobec obecności w naszej przestrzeni publicznej symboli rosyjskiej okupacji, ciągani są po sądach. To skandal – podkreślił wszechpolak.

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej zaapelowali także o pozbawienie czerwonoarmisty Michaiła Orłowa i kosmonauty Piotr Klimuka nadanego w latach 70. XX wieku honorowego obywatelstwa miasta Radomia.

– Nie ma powodów, dla których byłoby zasadne, aby Orłow i Klimuk byli w ten sposób honorowani w Polsce przez instytucje publiczne. Oba nadania dokonane w latach 70. XX wieku były częścią działań propagandowych, utrwalających zafałszowane stereotypy na temat Związku Sowieckiego w czasie wojny i w okresie powojennym, oraz na temat relacji sowiecko-polskich. W ocenie historyków IPN Orłow, tak jak inni żołnierze Armii Czerwonej, wypełniał rozkazy dowódców i był narzędziem polityki Stalina, który uniemożliwił odbudowę wolnej Polski. Tym samym celom miało służyć nadanie honorowego obywatelstwa Radomia Piotrowi Klimukowi, który nie był bezpośrednio związany z Radomiem, jedynie jego ojciec zginął w walkach w okolicach naszego miasta. Nadanie Klimukowi obywatelstwa Radomia miało związek z jego wspólnym lotem w kosmos z Mirosławem Hermaszewskim. Było zabiegiem czysto propagandowym – mówił Kowalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto