MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na budowie trasy N-S w Radomiu duży ruch. Układają asfalt i krawężniki. Śmieci już wywiezione, operacja była kosztowna, ale konieczna

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Budowa trasy N-S to jedno z największych zadań drogowych w Radomiu, widać postęp prac.
Budowa trasy N-S to jedno z największych zadań drogowych w Radomiu, widać postęp prac. Tadeusz Klocek
Czekacie na trzeci odcinek trasy N-S w Radomiu? Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ma dobre wiadomości. Udało się zlikwidować wysypisko śmieci i już na całym przebiegu nowej drogi można prowadzić prace. Tam trwa wzmacnianie podłoża, na innych fragmentach leży już pierwszy asfalt. Równocześnie trwa budowa oświetlenia, a nawet sygnalizacji świetlnej. Stan zaawansowania prac jest różny, ale całość idzie do przodu.

Budują trasę N-S w Radomiu. Sprawdzamy, jaki jest postęp prac

Budowany jest odcinek trasy N-S od ronda przy ulicy Żeromskiego do nowej stacji kolejowej na osiedlu Gołębiów. I to właśnie na Gołębiowie ekipy drogowców kładą pierwszy asfalt, nawierzchnia jest czarna na zjeździe z ulicy Struga w stronę przystanku kolejowego, ale i po drugiej stronie ulicy Struga w stronę ulicy Szklanej.

Na budowie trasy N - S trzeba było zlikwidować wysypisko śmieci

Nie wszystko poszło tak, jak oczekiwało miasto i wykonawca. W trakcie prac ziemnych, jeszcze zimą na odcinku między hutą szkła a zbiornikiem przy ulicy Olsztyńskiej odkryto dzikie wysypisko śmieci. Wykonano ekspertyzy i wynika z nich, że leżało tam około 10 ton odpadów, to między innymi stłuczka szklana, sterty ubrań i inne śmieci. Całość trzeba było wywieźć. I na szczęście już udało się to zrobić. Niestety, to była kosztowna operacja. Koszt likwidacji składowiska i utylizacji odpadów to około 4 milionów złotych. Drogo, ale bez tego budowy by nie było. Ułożenie nowej drogi na odpadach było niemożliwe.

- Teraz wykop po wysypisku jest zasypywany, wykonawca stabilizuje grunt, na którym będzie poprowadzona trasa. Prace wróciły na tym fragmencie na normalne tory - mówi Dawid Puton, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Na trasie N-S leży pierwszy asfalt, układają instalacje

Stan zaawansowania prac jest różny na poszczególnych odcinkach. Od strony ulicy Struga już leży pierwszy asfalt, trwają roboty brukarskie. Jak mówi Dawid Puton gotowe są obiekty mostowe. Trwają prace przy oświetleniu nowej trasy, ale i roboty przy sygnalizacjach świetlnych na skrzyżowaniach. Równolegle są też prowadzone roboty ziemne, trwa też przekładanie instalacji podziemnych.

- Generalnie tempo prac jest dobre. Na razie nie ma żadnych sygnałów, które mogłyby wskazywać, że będą opóźnienia przy budowie całego odcinka trasy - mówi Dawid Puton.

Trasa N-S ma być gotowa w przyszłym roku

Jak już pisaliśmy trzeci odcinek trasy N-S ma być gotowy wiosną 2025 roku. Będzie miał około dwa kilometrów długości, plus dodatkowy fragment opisany w aneksie. Na nową drogę wjedziemy z ronda Zapały, pod wiaduktem przy ulicy Żeromskiego i dojedziemy do ulicy Andersa. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji trasa N-S będzie miała połączenia z ulicami Olsztyńską (naprzeciwko boiska szkoły podstawowej oraz między myjnią a garażami), Struga (wzdłuż osiedla Gołębiów I) i Kozienicką (połączenie przez wiadukt nad torami). Z ciągu tego da się też zejść albo zjechać na aleję okalającą bardzo popularny wśród mieszkańców zbiornik retencyjny. Zostanie wybudowana droga o szerokości 7 metrów z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku. W rejonie skrzyżowań będą dodatkowe pasy do skrętu w lewo. Będą budowane chodniki i ścieżka rowerowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto