Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Było uroczyste nabożeństwo, kiermasz i wystawy świąteczne. Zobaczcie zdjęcia

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Uroczystą mszę odprawił biskup radomski Marek Solarczyk.
Uroczystą mszę odprawił biskup radomski Marek Solarczyk. Joanna Gołąbek
Za nami uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej. Uroczystą mszę świętą z okazji święta odprawił biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. Był też kiermasz wielkanocny, który przyciągnął tłumy mieszkańców Radomia i okolic. W muzealnych chatach można też było podpatrzeć, jak niegdyś ozdabiano pisanki, a także podziwiać tradycyjne świąteczne dekoracje.

Niedziela palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Było uroczyste nabożeństwo, kiermasz i wystawy świąteczne

Niedziela Palmowa to jedno z ważniejszych wydarzeń organizowanych w Muzeum Wsi Radomskiej. Radomianie i goście z regionu przywykli już spędzać ten dzień w muzeum. W tym roku dopisała pogoda więc gości nie brakowało.

Kiermasz Wielkanocny również odbył się w skansenie. Zobaczcie co się działo:

Zobaczcie zdjęcia z procesji i mszy świętej:

Warsztaty, wystawa i uroczystą msza świętą w radomskim Skansenie

Obchody ostatniej niedzieli Wielkiego Postu w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęły się już o godzinie 11.30 warsztatami wykonywania pisanek metodą batikową w Ośrodku Edukacji Muzealnej, które poprowadzili edukatorzy Działu Oświatowego. Jak dowiedzieliśmy się podczas warsztatów, jest to najstarsza technika malowania pisanek, która polega na nakładaniu gorącego wosku na skorupkę jajka za pomocą pióra lub szpilki.

W samo południe, w kaplicy ze Rdzuchowa nastąpi otwarcie wystawy pokonkursowej - "Tradycyjna palma wielkanocna", podczas której nastąpi ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród laureatom.

Główny punkt uroczystości odbył się o godzinie 13. w zabytkowym kościele pod wezwaniem świętej Doroty z Wolanowa. Uroczyste nabożeństwo poprowadził tam biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. Mszy świętej towarzyszyła piękna procesja z palmami wielkanocnymi, a także występ chóru kleryków z radomskiego Seminarium Duchownego, który wykonał Pasję według świętego Łukasza (utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela).

- Jesteśmy tu po to, baby w żywy sposób przeżyć tajemnicę, która wpisana jest w obchody Niedzieli Palmowej. W miejscu szczególnym, bo w kościele pod wezwaniem Świętej Doroty, który znajdował się wcześniej w Wolanowie. Uświadamiamy sobie tutaj, z jakim oddaniem i poświęceniem nasi przodkowie przeżywali te wydarzenia. Dzisiaj my kontynuujemy tę tradycję i zawierzamy to w dzisiejszych okolicznościach życia, wszystkiego co nas otacza - mówił biskup Marek Solarczyk.

Ordynariusz diecezji radomskiej nawiązał też do sytuacji Ukraińców, którzy musieli uciekać przed wojną. - Kieruję nasze myśli do osób mieszkających w Ukrainie z prośbą o pokój, żeby mogli również w takim pokoju i z taką nadzieją przeżywać swoje życie i cieszyć się swoimi rodzinami - dodawał biskup.

Po mszy, o godzinie 14.00, w sali wystawienniczej Domu Ludowego, otwarta została wystawa wielkanocna z kolekcji Mariana Sołobodowskiego - prawnika i dyplomowanego menedżera kultury, z zamiłowania animatora kultury i kolekcjonera sztuki ludowej. Trzon prezentowanej wystawy stanowiło około pół tysiąca pocztówek nawiązujących do symboliki religijnej i świeckiej. Pocztówki zachwycają swoim bogactwem kolorystyki i obfitością motywów, pokazując piękną obyczajowość i tradycję. Na wystawie znalazły się też palmy kurpiowskie, wycinanki łowickie i kurpiowskie, rzeźby oraz liczne pisanki z terenu całej Polski.

Kiermasz wielkanocny z mnóstwem atrakcji

Oprócz tego uroczystości towarzyszył kiermasz wielkanocny, na którym twórcy ludowi wystawią swoje rękodzieła. Były między innymi wyroby wędliniarskie takie jak kiełbasa parowa, krucha, pisanki z szynki. Na stoiskach wystawców wystawców dostępne były również: miody, pierogi oraz inne potrawy ukraińskie, dania kuchni regionalnej i inne ekologiczne produkty. Podczas kiermaszu zaprezentowali się też oczywiście twórcy ludowi i rękodzielnicy. Można było podziwiać i zakupić między innymi pisanki, palmy, szydełkowe serwetki, haftowane obrusy i wiklinowe kosze. Swoje prace zaprezentowali również ceramicy, rzeźbiarze i plecionkarze.

Rozpoczął się Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa zapoczątkowała Wielki Tydzień. W liturgii kościoła katolickiego jest ona pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy-dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta.

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania - nie wyróżniają się niczym, jeśli chodzi o liturgię. W wielki czwartek, zaczyna się Triduum Paschalne. Kościół katolicki obchodzi tego dnia święto kapłanów, ponieważ w tym dniu w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa oraz sakrament Eucharystii. Wielki piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Obowiązuje post ścisły, a więc nie tylko jakościowy, ale i ilościowy. W kościołach odbywają się drogi krzyżowe. Wieczorem Najświętszy Sakrament jest przenoszony do Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę, wigilię paschalną przed południem święcone są pokarmy, a wieczorem woda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto