Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz Jacka Malczewskiego "Portret Wacława Koniuszki" wzbogacił zbiory Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Symboliczne przekazanie dzieła do zbiorów muzeum obrazu odbyło się w środę, 21 lutego w siedzibie muzeum. Więcej na kolejnych zdjęciach
Symboliczne przekazanie dzieła do zbiorów muzeum obrazu odbyło się w środę, 21 lutego w siedzibie muzeum. Więcej na kolejnych zdjęciach Muzeum Malczewskiego Facebook
Obraz Jacka Malczewskiego "Portret Wacława Koniuszki" wzbogacił zbiory Muzeum Jacka Malczewskiego. Symboliczne przekazanie dzieła do zbiorów muzeum obrazu odbyło się w środę, 21 lutego w siedzibie muzeum. Obraz za 216 tysiecy złotych dla radomskiego muzeum kupił Samorząd Wojewodztwa Mazowieckiego.

Obraz Jacka Malczewskiego "Portret Wacława Koniuszki" wzbogacił zbiory Muzeum Jacka Malczewskiego.

Obraz, jak podkreślił dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, Leszek Ruszczyk, przekazany zostaje w roku 2024, ogłoszonym rokiem Jacka Malczewskiego.

- Stąd nasze podziękowanie dla wicemarszałka Rafała Rajkowskiego za wsparcie, przychylność i współpracę w powiększaniu zasobów Muzeum- mówił dyrektor Ruszczyk.

Z kolei wicemarszałek Rafał Rajkowski zaznaczył kulturotwórczą rolę radomskiego muzeum, wagę rozbudowującej się w nim kolekcji w dzieł Malczewskiego i przypomniał, że wsparcie dla kultury, o które osobiście zabiega i które cały Samorząd Województwa Mazowieckiego realizuje, stoi na wysokim poziomie.

Wdzięczność placówki w związku z dobrą współpracą z wicemarszałkiem i Samorządem Województwa Mazowieckiego podkreślil też
wicedyrektor "Malczewskiego", Adam Duszyk.

Opis obrazu przedstawił Damian Jendrzejczyk z Działu Sztuki. Opowiedział o tle związanym z życiem mistrza Jacka oraz jego kolegi i również malarza, Wacława Koniuszki.

Bohaterem portretu jest Wacław Koniuszko (1854 - 1900) związany z krakowskim i monachijskim środowiskiem artystycznym. Uczeń Jana Matejki i Alexandra Wagnera. Utalentowany malarz, któremu choroba przerwała obiecującą karierę. Malował sceny rodzajowe z życia miasta i portrety.

Jacek Malczewski, jego rówieśnik i przyjaciel, portretował go kilkukrotnie. Chociaż utalentowany kolega był w tym czasie osobą schorowaną, to Jacek Malczewski namalował go z wielkim szacunkiem, jako postawnego mężczyznę.

Dzieło należy do serii intymnych prac, w których to zaznacza się osobisty stosunek twórcy do osoby portretowanej.

Obraz będzie dostępny dla zwiedzających do połowy marca, a następnie pojawi się ponownie na jesiennej wystawie Pauliny Szymalak-Bugajskiej "Jacek Malczewski. Konteksty".

Zobacz zdjęcia z przekazania obrazu do muzeum w Radomiu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto