Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogacił się o pokaźną partię eksponatów

Barbara Koś
Barbara Koś
- Darowane nam obiekty zostały przekazane do Muzeum Etnograficznego przez panią Barbarę Woroncow - mówi Ilona Pulnar-Duszyk, - kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich muzeum. Więcej na kolejnych zdjęciach.
- Darowane nam obiekty zostały przekazane do Muzeum Etnograficznego przez panią Barbarę Woroncow - mówi Ilona Pulnar-Duszyk, - kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich muzeum. Więcej na kolejnych zdjęciach. Muzeum Malczewskiego Facebook
Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wzbogacił się o pokaźną partię eksponatów. Przekazało je Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wzbogacił się o pokaźną partię eksponatów.

- Darowane nam obiekty zostały przekazane do Muzeum Etnograficznego przez panią Barbarę Woroncow - mówi Ilona Pulnar-Duszyk, - kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich. - Muzeum Etnograficzne w Warszawie przekazało część z imponującej, około trzytysięcznej kolekcji ofiarowanej przez panią Woroncow naszemu muzeum i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Dziękujemy!

Radomskie Muzeum pozyskało bogatą kolekcję zbiorów etnograficznych: ponad 200 obiektów pochodzących z Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Południowej oraz krajów byłego Imperium Brytyjskiego.

W galerii zdjęć zobaczcie eksponaty jakie trafiły do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

- Otrzymaliśmy wiele ciekawych eksponatów, rzeczy kultury materialnej, pochodzących w głównej mierze z Afryki - wylicza Ilona Pulnar-Duszyk. - To wyroby plemienne, rękodzielnicze, unikatowe. Niezwykłe są, na przykład, pochodzące z Ghany i Kongo zabytki z plemienia Aszanti, przepiękne, ręcznie rzeźbione grzebienie, czy stołki, maski oraz figurki płodności Akuba. Mamy także pokaźną kolekcję naczyń, plecionek, pojemników z tykwy, oganiaczek, zdobionych muszelkami kauri pojemników, stęp i narzędzi z różnych rejonów Afryki: Kenia, Ghana, Nigeria, Sudan, Zimbabwe, Somali.

Z regionów Azji muzeum otrzymało nieprawdopodobnie barwne, ręcznie szyte stroje - kaftany z Turkmenistanu, nepalskie noże z ludu Ghurków, pojemniki plecione z Borneo, bębenek noworoczny z Chin, czy kolorowe pudełka z Sumatry.

- Bardzo cieszą nas także eksponaty z Ameryki Północnej, takie jak kanadyjskie rzeźby – totemy, indiańskie rzeźbione pojemniki, czy niesamowite pudełka z kory brzozowej z wplatanymi kolcami jeżozwierza oraz ceramika i tkaniny z Ameryki Południowej - podkreśla
Ilona Pulnar-Duszyk .- Będziemy wszystkie dary pokazywać na wystawach.

Barbara Woroncow jest absolwentką Uniwersytetu w Cambridge, od 1975 roku pracowała zawodowo jako muzealnik w Wielkiej Brytanii. W latach 1996 – 1998 pełniła funkcję Prezesa Brytyjskiego Stowarzyszenia Muzeów, za zasługi na rzecz muzealnictwa została w 2000 roku odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

W galerii zdjęć zobaczcie eksponaty jakie trafiły do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto