Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 20 litrów krwi dla chorej na białaczkę Wiktorii. To wynik zbiórki prowadzonej przy Areszcie Śledczym w Radomiu

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Podczas zbiórki krwi przy Areszcie Śledczym w Radomiu zebrano 23,85 litra krwi.
Podczas zbiórki krwi przy Areszcie Śledczym w Radomiu zebrano 23,85 litra krwi. Areszt Śledczy w Radomiu
Funkcjonariusze i pracownicy Aresztu Śledczego w Radomiu oddali ponad 20 litrów krwi. Zbiórka odbyła się pod hasłem "Służymy pomocą - mamy to we krwi". Krew zbiera była dla chorej na białaczkę Wiktorii Szymczyk.

Była to pierwsze w tym roku zbiórka krwi zorganizowana przy Areszcie Śledczym w Radomiu w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga. Tradycyjnie zbiórka cieszyła się dużym powodzeniem, a ten bezcenny dar życia zdecydowały się oddać 53 osoby. Krew zbierana była dla chorej na białaczkę Wiktorii Szymczyk, dziewczynki spod Radomia. Łącznie udało się zebrać 23,85 litra życiodajnego płynu.

Przypomnijmy, osoba zgłaszająca się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinna posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

  • dowód osobisty,
  • legitymację studencką,
  • prawo jazdy,
  • paszport,
  • dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać numer PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto