Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom pamięta o bohaterach Czerwca, uczelnianym strajku i honorowych obywatelach miasta. Wizyta prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Podczas spotkania Karol Nawrocki, prezes IPN, przypomniał sylwetki honorowych obywateli Radomia.
Podczas spotkania Karol Nawrocki, prezes IPN, przypomniał sylwetki honorowych obywateli Radomia. Tadeusz Klocek
We wtorek, 26 października, Radom odwiedził Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Był na spotkaniach na temat Teresy Grodzińskiej i Józefa Marjańskiego, honorowych obywateli Radomia. Oddał hołd uczestnikom Radomskiego Czerwca' 76 oraz strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej.

Wizyta prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu

Radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej przygotowała wiele wydarzeń. Uczestniczył w nich między innymi Karol Nawrocki, prezes IPN. Pierwszym punktem jego wizyty było złożenie kwiatów pod pomnikiem Radomskiego Czerwca'76 u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

Wykład o Teresie Grodzińskiej i Józefie Marjańskim, honorowych obywatelach Radomia

Następnie wszyscy zgromadzeni przenieśli się do Resursy Obywatelskiej gdzie odbyło się spotkanie edukacyjne dotyczące dwóch postaci: Teresy Grodzińskiej i kapitana Józefa Marjańskiego - Honorowych Obywateli Miasta Radomia.

Teresa Grodzińska w 1918 roku ukończyła Gimnazjum Żeńskie Radomiu, gdzie działała w harcerstwie, a od 1915 roku w tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej. W lipcu 1920 roku wstąpiła do Wojska Polskiego i jako sanitariuszka 4. Pułku Piechoty Legionów wykazała się ogromną wytrwałością i hartem ducha, pracując z ogromnym poświęceniem. We wrześniu tego samego roku trafiła do niewoli i została brutalnie zamordowana przez bolszewików. Odznaczona została Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Józef Marjański - radomianin, żołnierz Legionów Polskich, najdzielniejszy z dzielnych jak mówił o nim Józef Piłsudski. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w stopniu kapitana dowodził I batalionem 1 pułku piechoty Legionów. Bohater Bitwy Białostockiej. W czasie trudnych walk Marjański kilkukrotnie okazał się postacią kluczową, podrywając do walki walczące ze znacznie liczniejszym przeciwnikiem oddziały. Zginął osłaniając wycofujący się sztab dywizji.

W spotkaniu uczestniczyła licznie przybyła młodzież, która mogła zobaczyć animację IPN-u o Grodzińskiej z cyklu "Bohaterowie Niepodległej". Więcej o samej bohaterce opowiedziała Joanna Potocka - wnuczka jej siostry i Marek Pietruszka z delegatury IPN w Radomiu. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli także premierowy pokaz filmu Przemysława Bednarczyka "Pierwszy z dzielnych... Rzecz o kapitanie Józefie Marjańskim".

Pamiętali o proteście w Wyższej Szkole Inżynierskiej

Wydarzenia pamięciowe kontynuowane były w budynku Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (dawnej Wyższej Szkole Inżynierskiej), gdzie o godzinie 12 złożone zostały kwiaty upamiętniające strajk z 1981 roku.

Po złożeniu kwiatów odbyła się konferencja prasowa z udziałem profesora Sławomira Bukowskiego, rektora UTH, Włodzimierza Dobrowolskiego, ówczesnego rzecznika prasowego strajku i NZS WSI w Radomiu. Dotyczyła ona 40 rocznicy strajku na WSI w Radomiu. Obchody upamiętniające te wydarzenia odbędą się w 9 grudnia tego roku.

Wydarzenia zakończyły się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Złożone zostały tam kwiaty na grobie Teresy Grodzińskiej i kapitana Józefa Marjańskiego. Była też uroczysta msza święta w ich intencji w Kościele Garnizonowym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto