MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radomianie mogli podziwiać w sobotę koncert zespołu „Mazowsze”, który wystąpił w Muzeum Wsi Radomskiej. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Prawdziwe tłumy widzów przyszły w sobotę do radomskiego skansenu na koncert zespołu "Mazowsze". Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Prawdziwe tłumy widzów przyszły w sobotę do radomskiego skansenu na koncert zespołu "Mazowsze". Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Antoni Sokołowski
W sobotę, 22 czerwca, w Muzeum Wsi Radomskiej odbył się koncert „Kalejdoskop Barw Polski”. Wybór pieśni i tańców zaprezentował Państwowy Zespół Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” imienia Tadeusza Sygietyńskiego.

Koncert zespołu „Mazowsze” w Muzeum Wsi Radomskiej

Był to koncert z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Artyści zaprezentowali swój flagowy koncert - „Kalejdoskop Barw Polski”. To kwintesencja działalności „Mazowsza”. Na koncert składają się pieśni i tańce pochodzące z różnych zakątków Polski. To folklor wsi i miasteczek, a także tańce narodowe, które zespół również ma w swoim repertuarze.

Podczas koncertu widzowie mogli, idąc śladami utworów, przemierzyć całą Polskę: od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Uczestnicy koncertu poznali nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeli się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom. Widzów zachwycił także krakowiak, oberek i inne wspaniałe choreografie mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały oraz innych, jedynych w swoim rodzaju twórców układów tanecznych. Wielu uczestnikom zapadną w pamięć słowa mazowszańskich hitów, takich jak: „Kukułeczka”, „Cyt, cyt”, „Furman”, czy „Ej, przeleciał ptaszek”. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego.

Podczas występu widzowie mogli poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom. Warto było posmakować „Kalejdoskopu” i dotknąć tego, co w Mazowszu jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego oraz tego, który z tego rodzaju twórczością styka się rzadko.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” imienia Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, który od 75 lat prezentuje stylizację polskiego folkloru w postaci widowisk zawierających elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych scen ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. „Mazowsze” stało się fenomenem i zyskało tytuł Ambasadora Kultury Polskiej.

Na koncert przybyły tłumy mieszkańców Radomia i okolic. Wszyscy bawili się znakomicie.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto