MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest zmodyfikowany wniosek o budowę zespołu budynków między ulicami Żeromskiego a Stańczyka w Radomiu. Hotel Rzymski do rozbiórki

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać – według zmodyfikowanego projektu - nowy budynek przy ulicy Żeromskiego, wkomponowany w zabytkowe otoczenie.
Tak ma wyglądać – według zmodyfikowanego projektu - nowy budynek przy ulicy Żeromskiego, wkomponowany w zabytkowe otoczenie. Rodak architekci
Między ulicami Żeromskiego i Stańczyka w Radomiu ma powstać zespół budynków wielorodzinnych. Aby tak się stało potrzebna jest zgoda Rady Miejskiej, ale także przychylność konserwatora zabytków, bo to część miasta objęta ochroną konserwatorską.

Zmodyfikowany wniosek budowy budynków mieszkalnych między ulicami Żeromskiego i Stańczyka w Radomiu

Pierwszy wniosek dotyczący planowanej inwestycji złożono w lutym tego roku, zmodyfikowany wniosek został zaprezentowany na stronie Urzędu Miejskiego 20 czerwca. Inwestor chce skorzystać z dobrodziejstwa tak zwanej ustawy Lex Deweloper, która pozwala budować budynki nawet tam, gdzie nie ma planów przestrzennych zagospodarowania terenu, ale pod warunkiem, że zgodzi się na to miejscowy samorząd. Na terenie między ulicami Żeromskiego i Stańczyka zaprojektowano zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią handlowo – usługową na parterze, połączonych funkcjonalnie dwupoziomowym garażem podziemnym.

Zobacz wizualizacje nowych budynków w centrum Radomia

W południowej części działki usytuowany został III – kondygnacyjny budynek mieszkalno – handlowo – usługowy, z poddaszem użytkowym, wypełniający lukę w pierzei zabudowy ulicy Żeromskiego. W głębi na długości ściany sąsiada w granicy własności, zaprojektowano boczne skrzydło – tak zwaną oficynę mieszkalną. W budynku przewidziano bramę wjazdową umożliwiającą dojście do klatek schodowych i dojazd do garażu. Do realizacji tego fragmentu projektu konieczna jest rozbiórka istniejących budynków, czyli tak zwanego Hotelu Rzymskiego oraz usytuowanej za nim opuszczonej oficyny mieszkalnej (na ten obiekt wydano już pozwolenie na rozbiórkę).

Drugim obiektem, który ma posiadać lokale usługowo – handlowe jest segment C projektowanego budynku usytuowanego w granicy zabudowy od ulicy Staszica. Budynek ten zlokalizowany w północnej części działki składa się z części frontowej z bocznym skrzydłem oraz dwóch oficyn, które także wypełniają przestrzeń wzdłuż zachodniej granicy działki. Budynek ten zaprojektowano w formie zabudowy kaskadowej – segment C składa się z V kondygnacji nadziemnych, segmenty A i B z IV kondygnacji nadziemnych, licząc względem poziomu terenu przy ulicy Stańczyka. Jak zapewnia wnioskodawca zamierzeniem projektowym poprzez usytuowanie budynków na całej rozpiętości działek było nawiązanie do tradycyjnej zabudowy śródmiejskiej końca XIX wieku i początkiem XX wieku, lecz przy zastosowaniu standardów i parametrów urbanistycznych współczesnej architektury. Jak pisze we wniosku inwestor: „układ zabudowy działki i sytuowanie ścian szczytowych budynków pozwala na kontynuację tego typu zabudowy na działkach sąsiednich i daje szansę na uporządkowanie zabudowy tej części miasta”.

Ciekawostką jest to, że na stropodachu garażu przewidziano tereny zagospodarowane zielenią, w postaci trawników, kwietników i nasadzeń drzew krzewów, a także system alejek z ławkami wypoczynkowymi dla mieszkańców. Część obszaru przeznaczona została na wyłączne użytkowanie właścicieli mieszkań przyległych na parterze. Przestrzeń ta została wygrodzona od ogólnodostępnej.

Inwestycję firmuje bardzo znana pracowania architektoniczna Rodak Architekci, która ma pełnomocnictwa od inwestora. Obecnie przedstawiony projekt różni się od poprzedniego, ale również teraz można spodziewać się ożywionej dyskusji na temat tego co można, a czego nie należy budować w tej części miasta. Tak było na przykład podczas procedowania pozwoleń na budowę miniosiedla mieszkaniowego przy ulicy Stańczyka. Przeciwnicy wskazywali, że nowe bloki zaburzą wizualnie przestrzeń zabytkowej części miasta, albo, że nie należy w zbyt dużym stopniu ingerować w istniejącą strukturę urbanistyczną centralnej części Radomia. Jest jednak dużo głosów przeciwnych. Centralna część Radomia, na północ od ulicy Żeromskiego na wysokości ulicy Stańczyka to teren zaniedbany, który miejscami tonie w błocie. Niektóre z budynków nie przynoszą chluby miastu. Wiadomo nie od dziś, że centrum Radomia wyludnia się, ludzie uciekają z nieremontowanych kamienic, przybytki kulinarne i usługowe bankrutują. Nowe budynki wielorodzinne i nowi mieszkańcy to oczywista szansa na ożywienie zabytkowej części miasta. Poza tym jest szansa, że cały ten teren może się stać prawdziwą wizytówką Radomia. Ostateczną decyzję podejmą radni.

Zobacz wizualizacje nowych budynków w centrum Radomia

O pierwszym wniosku dotyczącym inwestycji pisaliśmy tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto