Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19 w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Kiedy preparat dostanie pierwsza osoba i gdzie w regionie będą szczepić?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Radomski Szpital Specjalistyczny szczepienia przeciw COVID-19 zacznie tuż po świętach. W pierwszej kolejności preparat będzie podawany pracownikom służby zdrowia.
Radomski Szpital Specjalistyczny szczepienia przeciw COVID-19 zacznie tuż po świętach. W pierwszej kolejności preparat będzie podawany pracownikom służby zdrowia. archiwum Echa Dnia
W szpitalu przy ulicy Tochtermana szkolą personel przed akcją szczepień przeciw COVID-19. Jeśli preparat dotrze to pierwsza osoba otrzyma go już w niedziele 27 grudnia. Do szczepień zgłosiło się ponad 1,3 pracowników radomskiego Szpitala Specjalistycznego, wciąż przyjmowane są zgłoszenia od personelu przychodni, aptek, czy Domów Pomocy Społecznej. - Zainteresowanie jest bardzo duże - podkreśla Elżbieta Cieślak, rzecznik miejskiej lecznicy. W regionie radomskim szczepienia będą w pierwszym etapie prowadzone jeszcze w dziewięciu innych placówkach.

W poniedziałek 21 grudnia szczepienia przeciw koronawirusami została dopuszczona do stosowania w krajach Unii Europejskiej. Rozpoczyna się dystrybucja preparatu, jak zapowiada premier Mateusz Morawicki pierwsze dawki do Polski dotrą już w sobotę 26 grudnia. W pierwszej kolejności, już w niedzielę 27 grudnia mają być dostarczone do 70 szpitali. Na tej liście jest też Radomski Szpital Specjalistyczny.

Na Tochtermana szykują się do szczepień

- Jeśli tylko preparat zostanie do nas dostarczony zaczniemy szczepienia jeszcze 27 grudnia - mówi Elżbieta Cieślak. - teraz trwa szkolenie personelu, który przeprowadzi akcję, wszystko musi się odbyć zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi.

W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z tak zwanej grupy zero. To personel medyczny i pracownicy szpitali, przychodni zdrowia i wszystkich innych placówek szeroko pojętej opieki medycznej, a więc także Domów Pomocy Społecznej, czy aptek.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zaszczepić chce się ponad 1,2 tysiąca osób. W lecznicy jest zatrudnionych około 1,5 tysiąca osób. - Ci, którzy nie chcą przyjąć szczepionki nie podają powodów, ale pamiętajmy, że mamy osoby na zwolnieniach, są panie w ciąży - wyjaśnia Elżbieta Cieślak. - Zainteresowanie szczepieniami jest jednak bardzo duże zarówno w szpitalu, jak i pogotowiu - dodaje Elżbieta Cieślak.

Do 28 grudnia radomski szpital czeka też na deklaracje od pracowników podmiotów zewnętrznych, czyli właśnie między innymi przychodni, czy aptek. Do tej pory chęć zaszczepiania zgłosiło już ponad 1,3 osób z tej grupy.

- Tu tez jest bardzo wielu chętnych - podkreśla Elżbieta Cieślak. - Akcja szczepień trochę więc potrwa.

Będą szczepić w regionie

Lecznica przy ulicy Tochtermana jest na ministerialnej liście szpitali węzłowych, które będą odpowiadać za szczepienia nie tylko swoich pracowników i personelu, ale także osób z grupy zero. Jest na niej także Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na radomskim Józefowie. Szczepienia przeciw SARS-CoV-2 będą wykonywane także w szpitalach w Iłży i Pionkach w powiecie radomskim, Kozienicach, Lipsku, Przysusze, Zwoleniu oraz w Grójcu i Nowym Mieście nad Pilicą.

- My na pewno nie zaczniemy szczepień od razu po świętach - mówi Barbara Gąsiorwska, dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. - Na razie nie mogą powiedzieć, żeby zainteresowanie było duże. Myślę, że jak akacja się zacznie to chętnych będzie więcej. mamy jeszcze czas na zbieranie deklaracji - dodaje dyrektor.

Dostawy od producenta

Na początek do Polski ma dotrzeć 10 tysięcy dawek szczepionki z belgijskiego magazynu producenta. Jak zapewnia Mateusz Morawiecki do końca stycznia do Polski ma dotrzeć 1,5 miliona dawek. Najpierw będą transportowane do Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim. tam będzie centralny magazyn. Preparat musi być przechowywany w temperaturze minus 70 stopni.

Z magazynu pod Tomaszowem będą wywożone partiami. Na zaszczepienie od momentu zabrania szczepionki ze specjalnej mroźni utrzymującej tak niską temperaturę jest pięć dni. W tym czasie preparat może być przechowywany w w standardowej temperaturze lodówek, jakie są w szpitalach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto