Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital na Józefowie w Radomiu dostał 400 procent podwyżki za gaz! Miejska lecznica zapłaci natomiast 300 procent

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Podczas konferencji przed szpitalem na Józefowie politycy Platformy Obywatelskiej mówili o gigantycznych podwyżkach opłat za gaz dla lecznicy i innych instytucji w Radomiu.
Podczas konferencji przed szpitalem na Józefowie politycy Platformy Obywatelskiej mówili o gigantycznych podwyżkach opłat za gaz dla lecznicy i innych instytucji w Radomiu. Izabela Kozakiewicz
- Zamiast na sprzęt medyczny, czy nowe karetki pieniądze trzeba będzie przeznaczyć na rachunki zafundowane przez polski rząd - komentuje Marta Michalska - Wilk podczas specjalnej konferencji prasowej radomskiej Platformy Obywatelskiej.

Szpital na Józefowie w Radomiu dostał 400 procent podwyżki za gaz! Miejska lecznica 300 procent

Radni klubu mówili też, że gigantyczne podwyżki dostały tez inne instytucje samorządowe, między innymi Radomski Szpital Specjalistyczny, czy Miejski zarząd Lokalami. - Więcej zapłacimy wszyscy - mówią radni.

Instytucje, firmy, wspólnoty mieszkaniowe czy zakłady usługowe właśnie dostają prognozy rachunków opłat za gaz na 2022 rok. I są to rachunki grozy. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny dowiedział się, że za dostawę gazu w tym roku zapłaci 8 milionów złotych. To 400 procent więcej niż w 2021 roku! Jak przypominają politycy radomskiej Platformy Obywatelskiej instytucji nie obejmuje teraz tak zwana tarcza antykryzysowa, to oznacza, że nie mogą liczyć na żadne rekompensaty.

- Obserwujemy od jakiegoś czasu drożyznę w sklepach, na stacjach benzynowych, w zakładach usługowych, rosną raty kredytów. Dzisiaj słyszymy o skandalicznie wysokich prognozach podwyżek za prąd i gaz. To tak na początek roku od pisowskiej władzy dla Polaków - komentuje Marta - Michalska - Wilk, szefowa klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radomiu. - To pisowski rząd obiecywał, że podwyżek cen energii. Oczekujemy, że teraz rządzący dotrzymają obietnic i tych podwyżek nie będzie. Żaden szpital nie udźwignie tego bez zwiększenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, bez tego nie będzie w stanie się utrzymać. To przełoży się na pacjentów, na każdego z nas - dodaje.

Jak przypomina Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza, któremu podlega szpital na Józefowie, od kilku lat wyceny świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie były regulowane. A wydatki rosną. - My dzisiaj pokrywamy straty tego szpitala, które są związane z sytuacją covidową. Dziś rząd zamiast wspomóc szpitale i samorządowy dokłada kolejne obciążenia, jak sobie nie wyobrażam jak w tej sytuacji mają funkcjonować samorządy - mówi Rafał Rajkowski.

Jak poradzi sobie szpital? - Musimy gospodarować tym, co mamy. Już wiemy, że będzie o 6 milionów mniej, które dołożymy do gazu. Z niepokojem czekamy na rachunki za prąd. W tyle głowy mamy jeszcze problem wynagrodzeń dla lekarzy, którzy też stracą na Polskim Ładzie i podwyżkami będą chcieli sobie to zrekompensować - wyliczał Łukasz Skrzeczyński, wiceprezes mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu i liczy, że straty lecznicy pokryje Mazowsze.

- Ale trzeba pamiętać, że te pieniądze zamiast na wyższe rachunki powinny iść na podniesienie jakości usług, zakup sprzętu medycznego, czy karetek

- podkreśla Marta Michalska - Wilk.

Rachunki w górę także w innych instytucjach

Szpital na Józefowie to jeden z przykładów. Jak wyliczała Magdalena Lasota, radna Platformy Obywatelskiej prognoza podwyżki opłat za gaz dla radomskiego Szpitala Specjalistycznego to około 300 procent, lecznica miałaby zapłacić w 2022 roku 8,5 miliona złotych. Prognoza dla Wodociągów Miejskich to podwyżka rzędu 1 miliona złotych. Miejski zarząd Lokalami podpisał umowę i za gaz zapłaci 2 miliony złotych , jeśli nie więcej wodociągi miejski prognozy za gaz o 1 milion większą. Miejski Zarząd Lokalami za dostawę gazu w 2022 roku ma zapłacić cztery razy więcej, to 2 miliony złotych!

- Rodzi się pytanie co dalej, kto za to zapłaci? Co mają zrobić samorządy z już uchwalonymi budżetami, jak sobie z tym poradzą - pyta Magdalena Lasota. - Ale wiadomo, że więcej zapłacą przedsiębiorcy, fryzjerzy, kosmetyczki, piekarnie. I zapłacimy za to my wszyscy - dodaje Magdalena Lasota.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto