Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radomiu jest Rzecznik Praw Ucznia. Można już się zgłaszać do niego z postulatami. O utworzeniu postulowała Młodzieżowa Rada Miasta

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia (z lewej) przedstawiła Kamilę Pszczółkę, Rzecznika Praw Ucznia w Radomiu.
Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia (z lewej) przedstawiła Kamilę Pszczółkę, Rzecznika Praw Ucznia w Radomiu. Antoni Sokołowski
Radom ma Rzecznika Praw Ucznia. To odpowiedź na postulat zgłoszony przez Młodzieżową Radę Miasta. Tę funkcję władze miasta powierzyły Kamili Pszczółce - pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej numer 2 z ulicy Kujawskiej.

Jest już Rzecznik Praw Ucznia w Radomiu

- Kilka tygodni temu do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich została skierowana ankieta. Jej wyniki nie pozostawiły wątpliwości. Uczniowie chcą powołania Rzecznika Praw Ucznia. Jednocześnie z ankiet wynikało, że najchętniej młodzież widziałaby na tym stanowisku psychologa lub pedagoga, który na co dzień zajmuje się problemami uczniów. Przy wyborze rzecznika uwzględniliśmy tę opinię – powiedziała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, na poniedziałkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Radomiu.

Kamila Pszczółka pracuje jako pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej od prawie 18 lat. Jest też mediatorem rodzinnym i rówieśniczym.

- Pracuję z dziećmi i młodzieżą od wielu lat i jestem głęboko przekonana, że taka funkcja jak Rzecznik Praw Ucznia jest bardzo potrzebna. Uczniowie potrzebują wsparcia, potrzebują kogoś, kto pomoże im w trudnych sytuacjach, kiedy nie potrafią lub nie mają siły, by o swoje prawa się upomnieć. Mam nadzieję, że moje doświadczenie będzie wsparciem dla uczniów i uczennic radomskich szkół - mówi Kamila Pszczółka.

Nowa pani rzecznik dodała, że już dziś widać znaczny wzrost problemów, z jakimi borykają się dzieci i młodzież w radomskich szkołach. Wiele z tych problemów powstały w czasach zdalnej nauki w pandemii koronawirusa.

- Niektórzy uczniowie przesiedzieli dwa lata w piżamach przed komputerami i teraz maja spore trudności, by wrócić choćby do relacji rówieśniczej – zaznaczyła pani rzecznik.

Z inicjatywą powołania Rzecznika Praw Ucznia w Radomiu wyszła Młodzieżowa Rada Miasta.

- Jesteśmy świadkami wielu nadużyć statutów szkół. Są trudności w relacjach pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz między samymi uczniami. Zaledwie jedna czwarta ankietowanych uważa, że prawa ucznia są w ich szkołach przestrzegane. Ankieta wykazała także powszechność zjawiska przemocy rówieśniczej. Połowa respondentów twierdzi, że w ich szkołach dochodzi do takich przypadków. W szkołach powszechny jest też hejt. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą przyczynimy się do poprawy tej sytuacji – mówi Mikołaj Maksymiuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Rzecznik Praw Ucznia oficjalnie rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu. Dyżury w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy ul. Kujawskiej będą się odbywały w środy w godzinach 10.00 - 12.00 oraz w czwartki w godzinach 16.00 – 18.00. Możliwy będzie także kontakt mailowy i telefoniczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto