Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu czeka drugi etap remontu. Zakończył się przetarg

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Miejska Biblioteka Publiczna pięknieje. Wkrótce rozpocznie się drugi etap remontu.
Miejska Biblioteka Publiczna pięknieje. Wkrótce rozpocznie się drugi etap remontu. Urząd Miejski w Radomiu
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu przy ulicy Piłsudskiego niedługo przejdzie kolejny etap renowacji. Prace przy drugiej części zabytkowego ogrodzenia rozpoczną się niebawem, pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zabytkową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu czeka drugi etap remontu

Systematycznie pięknieje budynek i najbliższe otoczenie Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu przy ulicy Piłsudskiego. Niebawem rozpoczną się prace przy renowacji drugiej części zabytkowego ogrodzenia. Przetarg na wykonanie prac, które będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, jest już rozstrzygnięty.

Utrzymaliśmy jednocześnie dobrą wiadomość od Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na realizację inwestycji otrzymamy dofinansowanie w wysokości 150 tysięcy złotych. Przypomnę, że to już kolejny etap prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wcześnie został wyremontowany dach, elewacja oraz pierwszą część ogrodzenia

– przypomina prezydent Radosław Witkowski.

Prace przy renowacji drugiej części ogrodzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej mają się zakończyć w ciągu 3 miesięcy.

O poprzednim etapie renowacji radomskiej biblioteki informowaliśmy na bieżąco:

Parterowa willa, w której obecnie znajduje się siedziba filii głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, wzniesiono na zlecenie Włodzimierza Kulczyckiego w 1892 roku. Obiekt ma bardzo bogatą historię. Willę wkrótce po budowie zakupił Bank Handlowy S. A. w Łodzi, który otworzył w nim swój oddział. Później budynek mieścił szkołę podstawową, tymczasowo siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej, Kasę Chorych, redakcję „Ziemi Radomskiej”, a w latach 1934-1938 biura Ubezpieczalni Społecznej, która zastąpiła Powiatową Kasę Chorych.

W czasie II wojny światowej parter nadbudowano o ciężkie, niskie pięterko, które zaburzyło estetykę harmonijnej i spójnej wcześniej kompozycji. Nadbudówka mieściła mieszkanie dla telefonistek, a parter – sprzęt pocztowy i prawdopodobnie też radiowy. Po przejęciu własności na rzecz Skarbu Państwa w 1945 roku budynek przekazano Muzeum Miejskiemu, rezydującemu tam do 1992 roku. W tym roku obiekt przeszedł pod pieczę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która funkcjonuje w tym urokliwym miejscu do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto