MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Zjednoczeni w Sztuce – United in Art " to międzynarodowa wystawa w Elektrowni w Radomiu. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
Otwarcia wystawy dokonał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Otwarcia wystawy dokonał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Marcin Kucewicz, Elektrownia
"Zjednoczeni w Sztuce – United in Art " to międzynarodowa wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wernisaż odbył się w piątek, 21 czerwca.

"Zjednoczeni w Sztuce – United in Art " międzynarodowa wystawa w radomskiej Elektrowni

Otwarcia wystawy "Zjednoczeni w Sztuce – United in Art " dokonał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni w Radomiu.

- 1 maja 2004 roku był przełomowym dniem dla wszystkich Polaków. Tego dnia dołączyliśmy do europejskiej wspólnoty, której mentalnie zawsze byliśmy częścią. W tym roku świętujemy dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia prezentujemy tę wystawę. Celem jej jest spojrzenie na różnorodność twórczości europejskich artystów. Dlatego tytuł "Zjednoczeni w sztuce" doskonale odzwierciedla ideę wystawy. To nie tylko prezentacja dzieł artystycznych, ale także celebracja tej różnorodności. Sztuka pełni rolę edukacyjną, inspirującą i jednoczącą ludzi ponad wszelkimi podziałami - mówił Włodzimierz Pujanek.

- Wystawa stanowi nie tylko hołd dla artystycznej kreatywności, ale również dla wspólnych ideałów, które leżą u podstaw Unii Europejskiej: godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, rządów prawa, praw człowieka, solidarności i poszanowania różnorodności. To wyjątkowe wydarzenie jest symbolicznym spotkaniem wielu kultur - podkreślił Paweł Witkowski, kurator ekspozycji.

„Zjednoczeni w sztuce – United in Art” to ekspozycja, która nawiązuje do przypadającej w tym roku 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zaprezentowano dzieła 13 artystów z 12 europejskich krajów by przyjrzeć się wartościom i ideałom leżącym u podstaw Unii Europejskiej, takim jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, rządy prawa, prawa człowieka, solidarność i poszanowanie różnorodności.

Przegląd ten jest wyjątkową okazją do pokazania publiczności różnorodności działań artystycznych przez pryzmat współczesnej sztuki europejskiej. Ideą przyświecającą tej prezentacji jest spojrzenie na możliwości „łączenia się poprzez sztukę” między krajami Unii Europejskiej i w ten sposób budowania wspólnej tożsamości.

Autorzy wystawy to : Marcin Berdyszak (Polska), Jiří David (Czechy), Julián Gil (Hiszpania), Evgen Čopi Gorišek (Słowenia), Brian Harte (Irlandia), Pravdoliub Ivanov (Bułgaria), Anders Liden (Szwecja), Katherina Olschbaur (Austria), Laurent Proux (Francja), Aistė Stancikaitė (Litwa), Irmina Staś (Polska), Ecaterina Vrana (Rumunia) i Umut Yasat (Niemcy).

Wystawa czynna do 1 września 2024 roku.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto