Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znika budynek dawnej garbarni "Praca" przy Warszawskiej w Radomiu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Budynek garbarni "Praca" pozostanie już tylko wspomnieniem przemysłowego Radomia.
Budynek garbarni "Praca" pozostanie już tylko wspomnieniem przemysłowego Radomia. Tadeusz Klocek
Z charakterystycznego budynku dawnej garbarni „Praca” przy ulicy Warszawskiej w Radomiu pozostało już jedynie trochę gruzu. Zniknął obiekt, który dla jednych był pamiątką po dawnym przemysłowym Radomiu, a dla innych szpecącą ruiną.

Rozebrano dawną garbarnię „Praca” przy ulicy Warszawskiej w Radomiu

Andrzej Mizera rzecznik Mazowieckiego Konserwatora Zabytków miał nam tyle do przekazania, że budynku garbarni nie ma w rejestrze zabytków prowadzonych przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. To zaskakująca informacja, bo na oficjalnej stronie tej instytucji można jeszcze dziś przeczytać, że garbarnia została wpisana do rejestru zabytków. Gdyby tak było nikt nie miałby prawa zniszczyć budynku. Udało nam się rozwikłać tą sprzeczność.

W 2018 roku Mazowiecki Konserwator Zabytków z własnej inicjatywy wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków dawnej garbarni „Praca” i w 2019 roku wpisał do rejestru zabytków główny budynek garbarni, budynek magazynowy oraz komin, jednak od tej decyzji administracyjnej odwołał się właściciel nieruchomości. W 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego uchylił decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia do tej samej instytucji.

We wrześniu 2023 roku Mazowiecki Konserwator Zabytków wydał decyzję o niewpisaniu budynku do rejestru z uwagi na jego stan techniczny. Zanieczyszczenie budynku chemikaliami wykluczało bowiem dopuszczenie obiektu do użytkowania.

W 2024 roku kolejną decyzję w sprawie dawnej garbarni wydał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – nakazał rozebrać budynek. Decyzja ta uprawomocniła się w czwartek, 23 lutego. W piątek, 24 lutego na terenie dawnej garbarni pojawiły się już maszyny.

Zobacz też:

Nie udało nam się dowiedzieć się jakie dalsze plany wobec działki ma jej właściciel. Ustaliliśmy, że w Urzędzie Miejskim w Radomiu nie ma żadnego wniosku dotyczącego uzyskania pozwolenia budowlanego albo ustalenia warunków zabudowy tej działki. Trzeba jednak dodać, że jest to teren niezwykle atrakcyjny na przykład dla kogoś, kto zechciałby budować blok lub bloki mieszkalne. To bardzo spokojna dzielnica, blisko centrum, ale też bardzo blisko drogi wylotowej z miasta w kierunku Warszawy, a także innych ważnych dróg.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto