MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

EVA 2024 na Uniwersytecie Radomskim. Rozmawiano o pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 7 lat
W środę, 22 maja na Uniwersytecie radomskim odbyła się promocja nowego kierunku studiów – „Pojazdy elektryczne i hybrydowe”. Były wykłady, pokazy pojazdów skonstruowanych przez studentów, prezentacje.

Akademia Pojazdów Elektrycznych na Uniwersytecie Radomskim

Wydarzenie pod nazwą Electric Vehicle Academy (EVA) 2024 (Akademia Pojazdów Elektrycznych) zostało zorganizowane przez Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Radomskiego i skierowane jest głównie do młodzieży szkół średnich z regionu radomskiego. Głównym celem EVA 2024 była promocja kierunku studiów “Pojazdy Elektryczne i Hybrydowe” oferowanego przez Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Radomskiego, jak również profilaktyka bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród młodzieży. Wykład pod tytułem „Elektromobilność – czy mamy wybór” wygłosił doktor Andrzej Michalczewski.

Spore zaciekawienie wzbudzały prezentacje multimedialne projektów studenckich oraz prac dyplomowych. Prezentowane były: pojazd elektryczny z panelem fotowoltaicznym, zbudowany przez studentów działających w kole naukowym „Turbiodoładowani”, pojazd wyścigowy budowany przez studentów koła naukowego „TopG MotorSport”, Apollion jednośladowy pojazd o napędzie elektrycznym, budowany w ramach pracy inżynierskiej studenta Macieja Golisa, BMW E46 serii 3, po transformacji napędu ze spalinowego na elektryczny, budowany w ramach pracy magisterskiej studenta Macieja Barcikowskiego, dwa lekkie pojazdy z napędem elektrycznym „Gogart” oraz „Trajka”.

Dyskusja nad problemami rozwoju elektromobilności w Radomiu

W części edukacyjnej zorganizowano wykład i dyskusję nad problemami rozwoju elektromobilności, prezentacja motoryzacyjnych osiągnięć Studenckich Kół Naukowych oraz wystąpienia dealerów samochodowych. W części plenerowej była wystawa pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym, prezentacja pojazdów zbudowanych przez studentów Uniwersytetu Radomskiego, możliwość skorzystania z symulatorów dachowania oraz zderzenia czołowego, jazda pojazdem z napędem elektrycznym, konkursy z nagrodami. Uczestników poczęstowano kiełbaskami z grilla.

Podczas prezentacji Krzysztof Górski, kierownik Katedry Pojazdów samochodowych Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Radomskiego mówił o najnowszym pojeździe skonstruowanym przez studentów pod okiem pracowników naukowych uczelni.

- Studenci jakiś czas temu wymyślili, że skonstruują pojazd typowo sportowy. Wykorzystali silnik czterocylindrowy, który znaleźli w nieużytkowanym przez kogoś motocyklu. Opracowali projekt, zabrali się za realizację przy wsparciu finansowym rektora uczelni. Jeszcze chcemy tylko obudować pojazd odpowiednim poszyciem, wtedy zyska na uroku. Na razie jest to konstrukcja „surowa”, można nią się poruszać, oczywiście tylko po torze, a nie po ulicach publicznych – powiedział Krzysztof Górski.

Konstruowanie i budowanie pojazdów to już tradycja, ale też sposób prowadzenia działalności dydaktycznej na uczelni. - Wiemy, że młodzi ludzie cieszą się, gdy mogą coś zbudować, stworzyć. Wolą więcej czasu spędzać w laboratoriach niż na wykładach. Tak już jest. Te projekty wykonane u nas nie są idealne, zresztą też nie oczekujemy, że będą idealne. Studenci mają prawo popełniać błędy. Oni się na tych błędach uczą – powiedział Krzysztof Górski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto