Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncepcja przebudowy ulicy Warszawskiej w Radomiu do poprawy? Uczestnicy konsultacji krytykują pomysły miasta i zgłaszają swoje postulaty

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Ulica Warszawska ma być przebudowana od ronda warszawskiego do granic Radomia. Będą po dwa pasy w obu kierunkach, powstanie nowe rondo i drogi odbarczające.
Ulica Warszawska ma być przebudowana od ronda warszawskiego do granic Radomia. Będą po dwa pasy w obu kierunkach, powstanie nowe rondo i drogi odbarczające. Tadeusz Klocek
Miasto ma gotową koncepcję przebudowy ulicy Warszawskiej w Radomiu. Odbyły się konsultacje, mieszkańcy mieli okazję wyrazić swoją opinię i zgłosić własne postulaty. Przy przebudowie trzeba pogodzić interesy kierowców, pieszych i rowerzystów z jednej strony. Ale też tych, którzy tam mieszkają, pracują, ale też zarabiają prowadząc sklepy i firmy. I już widać, że nie będzie to łatwe.

Koncepcja przebudowy ulicy Warszawskiej do poprawy?

Koncepcja przebudowy drogi przygotowana na zlecenie Miejskiego zarządu Dróg i komunikacji spotkała się z ostrą krytyką, wydaje się, że każdej z tej grup. Źle oceniło ją 84,5 procent uczestników konsultacji społecznych. Tyle samo uznało, że proponowane zmiany nie poprawią bezpieczeństwa uczestników ruchu w tej części miasta.

Przypomnijmy, przebudowany ma być odcinek ulicy Warszawskiej od ronda Narodowych Sił Zbrojnych (ronda warszawskiego) do granicy Radomia w stronę Jedlińska. Jest gotowa koncepcja przebudowy. Jak informuje Urząd Miejski zakłada ona między innymi budowę trzech rond na wysokości ulicy Aleksandrowicza. Jedno w ciągu ulicy warszawskiej i dwa mniejsze po obu jej stronach, których zadaniem miałaby być rozprowadzenie ruchu we wszystkich kierunkach. Zostanie też wybudowanych sześć przejść dla pieszych, w tym kładka przy rondzie. Pozostałe przejścia będą obsługiwane przez sygnalizację świetlną. Według koncepcji ulica Warszawska ma mieć pod dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Mają być budowane tak zwane drogi odbarczające, którymi będzie można dojechać do posesji wzdłuż Warszawskiej. Będą chodniki i ścieżki rowerowe.

Przebudowa ulicy Warszawskiej, uczestnicy konsultacji mają swoje postulaty

Miasto podsumowało konsultacje. W sumie wzięło w nich udział ponad 100 osób. Okazuje się, że większość jej uczestników to osoby, które ulicą Warszawską jeżdżą codziennie i to prywatnymi samochodami do pracy, sklepu lub do domu. Ale o wypełnienie ankiet pokusili się też ci, którzy dojeżdżają do cmentarza, do szkoły, albo tą drogą wyjeżdżają z miasta.

W czasie konsultacji miasto pytało o ocenę koncepcji przebudowy samej drogi, ale też chodników czy ścieżek rowerowych. Można się było wypowiedzieć w sprawie tego, czy po zmianach będzie bezpieczniej. We wszystkich kategoriach uczestnicy w większości byli mocno krytyczni. W

Ale uczestnicy mają też swoje argumenty i propozycje. Pojawiła się opinia, że ulica wcale nie musi być dwupasmowa. Inni proponowali większą liczbę przejść dla pieszych. Było kilka opinii dotyczących budowy tak zwanych dróg odbarczających, ulic wzdłuż ulicy warszawskiej, które są dojazdami do firm i domów. Uczestnicy konsultacji uznali na przykład, że mają być poprowadzone zbyt blisko posesji, co będzie niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu. Pojawiły się argumenty o budowie miejsc postojowych wzdłuż dróg odbarczających. Czy też stworzenia nowych odcinków ścieżek rowerowych.

Podczas konsultacji pojawiła się tez krytyka koncepcji budowy trzech rond w rejonie ulicy Aleksandrowicza. Ankietowani zwracali też uwagę na brak lewoskrętu w ulicę Janiszewską od ronda Narodowych Sił Zbrojnych, brak skrętu w ulicę Klwatecką i brak przystanków autobusowych.

Przebudowa ulicy Warszawskiej, analizują postulaty

Podsumowanie konsultacji jest już w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji w Radomiu. - Wyniki i postulaty z konsultacji są teraz analizowane. Jeśli będzie możliwość projektant naniesie poprawki - mówi Dawid Puton, rzecznik prasowy zarządu dróg.

Przypomnijmy, na przebudowę ulic Warszawskiej Radom dostał 76 milionów złotych dotacji z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Będzie ona realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. To znaczy, że firma która wygra przetarg będzie miała za zadanie najpierw przygotować projekt i dokumentację, a później przeprowadzić prace.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto