MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Jagielloński w Radomiu na archiwalnych zdjęciach. Było tam targowisko i... szkoła jazdy konnej. Zobacz

Patryk Samborski
Patryk Samborski
1918 , Przed Halą Targową w Radomiu.
1918 , Przed Halą Targową w Radomiu. Fotopolska.eu
Plac Jagielloński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a obecnie również jednym z najpopularniejszych miejsc w Radomiu. Usytułowany między Galerią Słoneczną a Teatrem imienia Jana Kochanowskiego kilkukrotnie zmieniał swoją nazwę i funkcję. Zobacz archiwalne zdjęcia placu. Co się zmieniło, a co przetrwało upływ czasu?

Plac Jagielloński w Radomiu na archiwalnych zdjęciach. Było tam targowisko i... szkoła jazdy konnej. Zobacz, jak się prezentował na przestrzeni lat

Genezy dzisiejszego Placu Jagiellońskiego należy upatrywać w początkowym okresie XIX wieku, kiedy to w latach zaboru austriackiego na tym obszarze (na skraju przyszłych koszar wojskowych), urządzona została szkoła jazdy konnej – z niemieckiego Reitschule. O właściwym ukształtowaniu placu można mówić od momentu, kiedy zaczął on pełnić funkcję targowiska. Stało się to na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku. Plany przeniesienia targowiska z Rynku na obecny Plac Jagielloński powstały w 1885 roku, wraz z przeprowadzeniem przez Radom linii kolejowej i chęcią „ucywilizowania” centralnego placu Miasta Kazimierzowskiego. W pełni udało się je zrealizować na początku lat 90. XIX wieku, a dopełnieniem nowego charakteru placu była budowa w 1898 roku hali targowej według projektu architekta miejskiego Augusta Załuskiego.

Od tego czasu plac zaczął się obrzeżnie zabudowywać – głównie w pierzei południowej. Pierwotnie Plac Jagielloński posiadał jednorodny kształt trójkąta, na którego południowej części znajdował się budynek hali targowej. Jego powierzchnia była jedynie częściowo brukowana, reszta zaś – gruntowa, co w czasach słoty powodowało duże zabłocenie placu. O tym jak wyglądał Plac Jagielloński – jako targowisko podzielone na konkretne funkcje handlowe.

Plac Jagielloński wielokrotnie w swej historii zmieniał nazwę. Pierwotnie zwano go Rajszulą, lub po prostu Placem Targowym. W 1919 roku otrzymał oficjalną nazwę Placu Jagiellońskiego, choć w okresie międzywojennym nazywano go także Placem Musztry lub Placem Wolności. Podczas okupacji Niemcy początkowo nazywali go Deutscher Platz (Plac Niemiecki), by ostatecznie w 1942 roku przemianować go na Reichsplatz (Plac Rzeszy). Po wojnie wrócił do swej ostatniej przedwojennej nazwy, ale już w 1950 roku – z polecenia komunistycznych władz miejskich – nazwany został Placem Zwycięstwa. 1 grudnia 1990 roku przywrócono mu miano Placu Jagiellońskiego. Na przestrzeni ponad wieku swego istnienia plac pełnił dwie podstawowe funkcje – targowiska oraz miejsca publicznych uroczystości, wieców i defilad. Targowisko funkcjonujące na Placu Jagiellońskim od lat 90. XIX w. zlikwidowano w 1952 roku i przeniesiono na „Korej”.

Pilna potrzeba uporządkowania, a właściwie de facto nowego zagospodarowania Placu Jagiellońskiego (od 1993 roku na środku wybrukowanej części straszyła dziura po usuniętym Pomniku Wdzięczności) zaistniała po oddaniu do użytku w 2011 roku. wielkopowierzchniowej galerii handlowej, znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy Struga i połączonej z placem kładką nad tą ulicą. Ostatecznie decyzją władz miejskich nawierzchnia Placu Jagiellońskiego została odnowiona według koncepcji Miejskiej Pracowni Urbanistycznej uzupełnionej uwagami mieszkańców w 2018 roku.

Źródło: Retropedia Radomia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto