Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami festiwal "Opętani literaturą" w Radomiu i ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza

Barbara Koś
Na festiwal "Opętani literaturą" zapraszają szefowie muzeum we Wsoli: Tomasz Tyczyński i Ewa Witkowska.
Na festiwal "Opętani literaturą" zapraszają szefowie muzeum we Wsoli: Tomasz Tyczyński i Ewa Witkowska. Barbara Koś
W piątek, 11 września, rozpoczyna się festiwal „Opętani literaturą”. Wydarzenia będą odbywały się w Radomiu i we Wsoli. Zakończą się 18 września galą Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza, podczas której jury ogłosi nazwisko laureata Nagrody oraz nazwisko osoby, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.

Festiwal „Opętani literaturą” odbywa się pod hasłem „Wracamy!”.

- To nadzieja na powrót do normalności po czasie pandemicznej izolacji, ale to także nawiązanie do wielkich literackich i artystycznych powrotów, w jakie obfitowały ostatnie miesiące - tłumaczy Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. - Po dwudziestu pięciu latach wznowiona została książka Jacka Baczaka „Zapiski z nocnych dyżurów”, uhonorowana Nagrodą Kościelskich. Przedmiotem rozmów i interpretacji stała się znowu proza Kornela Filipowicza, przypomnianego także dzięki książce Justyny Sobolewskiej. Wznowiona została „Najada”, debiut Zyty Oryszyn sprzed półwiecza. A na scenę wróciła dawno nie słyszana Ewa Bem. I takie właśnie powroty zaproponujemy podczas festiwalu.

Literackie spotkania i nagroda

Festiwal obejmie szereg wydarzeń literackich z udziałem ludzi kultury- pisarzy, aktorów, krytyków literackich i muzyków.
Gośćmi będą: Andrzej Masztalerz, Adam Woronowicz,Krzysztof Gosztyła i radomska aktorka, Danuta Dolecka, zaśpiewają Renata Przemyk, Ewa Bem i LESKI, a o literaturze będą rozmawiać pisarze i krytycy literaccy: Sylwia Chutnik, Justyna Sobolewska. Wojciech Bonowicz, Przemysław Czapliński, Jacek Baczak, Jacek Wakar, Filip Fierek i Michał Nogaś oraz nominowani do Nagrody: Maciej Bobula, Dominika Horodecka, Jolanta Jonaszko, Aleksandra Lipczak i Maciej Topolski.

Najważniejszym momentem Festiwalu stanie się ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza, ustanowionej przez samorząd Radomia w 2015 roku.

Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych.

W tegorocznej edycji nadesłano dokładnie 100 propozycji.

- Ta setka książek, która do nas napłynęła to naprawdę dużo! – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. - Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz pierwszy w tej edycji jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz. Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody.

Część spotkań odbędzie się w Kamienicy Deskurów.

Program festiwalu

Sobota, 11 września 2021, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli:

  • godzina 17.00 - Powrót (do) literatury - z Jackiem Baczakiem, laureatem Nagrody Kościelskich (1996) za „Zapiski z nocnych dyżurów” rozmawia Tomasz Tyczyński. Fragmenty „Zapisków…” czyta Andrzej Mastalerz,
  • godzina 18.00 – Renata Przemyk i Mężczyźni. Gość: LESKI – koncert w plenerze.

Niedziela, 12 września 2021, Kamienica Deskurów, Radom:

  • godzina 17.00 - Powrót prowincji - Justyna Sobolewska oraz Wojciech Bonowicz o prozie Kornela Filipowicza. Czyta: Krzysztof Gosztyła.

Poniedziałek, 13 września 2021, Kamienica Deskurów, Radom:

  • godzina 17.30 - „Opętani” czytani – kolejne fragmenty powieści Witolda Gombrowicza czyta Adam Woronowicz. Z aktorem rozmawia Jacek Wakar.

Czwartek, 16 września 2021, Miejska Biblioteka Publiczna, Radom:

  • godzina 18.00 - O wznowieniu „Najady”, debiutu Zyty Oryszyn sprzed półwiecza oraz o czytaniu na nowo rozmawiają: Sylwia Chutnik, Przemysław Czapliński oraz Filip Fierek (wydawnictwo Drzazgi). Czyta: Danuta Dolecka. Moderuje: Anna Spólna.

Piątek, 17 września 2021, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Radom:

  • godzina 18.00 - Maciej Bobula, Dominika Horodecka, Jolanta Jonaszko, Aleksandra Lipczak, Maciej Topolski - z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza rozmawia Michał Nogaś.

Sobota, 18 września 2021, Zespół Szkół Muzycznych, Radom:

  • godzina 17.00 - Gala Nagrody Gombrowicza: ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Koncert Ewy Bem.

Wstęp na wydarzenia wolny, poza Galą i koncertem Ewy Bem – tu obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odbierać 15 września o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto