Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiory Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu powiększyły się o kolejny cenny eksponat

Barbara Koś
Uroczystość odbyła się z udziałem ofiarodawcy, Andrzeja Mędrzyckiego, znanego radomskiego dziennikarza, regionalisty i popularyzatora historii Radomia, ( lewej). Krzysztofa Skarżyckiego,  kierownika działu historii muzeum  oraz dyrekcji "Malczewskiego":dyrektora Leszka Ruszczyka i wicedyrektora, Adama Duszyka.
Uroczystość odbyła się z udziałem ofiarodawcy, Andrzeja Mędrzyckiego, znanego radomskiego dziennikarza, regionalisty i popularyzatora historii Radomia, ( lewej). Krzysztofa Skarżyckiego, kierownika działu historii muzeum oraz dyrekcji "Malczewskiego":dyrektora Leszka Ruszczyka i wicedyrektora, Adama Duszyka. Muzeum Malczewskiego Facebook
Zbiory Muzeum imienia Jacka Malczewskiego powiększyły się o kolejny ceny eksponat. W czwartek, 17 marca, Andrzej Mędrzycki przekazał muzeum Patent Oficerski swojego ojca, Zenona Jerzego Mędrzyckiego.

Uroczystość odbyła się w czwartek, 17 marca, w muzeum, z udziałem dyrekcji "Malczewskiego": dyrektora Leszka Ruszczyka i wicedyrektora, Adama Duszyka, Krzysztofa Skarżyckiego, kierownika działu historii muzeum i ofiarodawcy, Andrzeja Mędrzyckiego, znanego radomskiego dziennikarza, regionalisty i popularyzatora historii Radomia, a zwłaszcza dziejów 72 pułku piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego.

Zenon Jerzy Mędrzycki (1905-1983), w latach 1933-1939 służył w 72 pułku piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego, był dowódcą Samodzielnej Kompanii C.K.M. 28 Dywizji Piechoty Nr 117.

Ofiarowany dokument pochodzi z 7 sierpnia 1932 roku i informuje o awansie na stopień podporucznika Zenona Jerzego Mędrzyckiego w korpusie piechoty. Dokument podpisany jest przez Ministra Spraw Wojskowych, Józefa Piłsudskiego i Prezydenta Rzeczypospolitej, Ignacego Mościckiego. Matrycę Patentu Oficerskiego zaprojektował Wojciech Jastrzębowski (wybitny grafik, autor projektu monet obiegowych w II Rzeczpospolitej), rytownikiem płyty graficznej był Jan Wojnarowski (artysta malarz i grafik).

W II RP pierwszy awans potwierdzany był patentem, na którym uwidaczniano datę, liczbę starszeństwa i korpus osobowy. Patenty z tego okresu były wykonane na pergaminie, a później na papierze czerpanym i bogato zdobione symbolami wojskowymi. Na środku u góry mieścił się napis „Patent oficerski” i herb państwa. Na dole zaś okrągła pieczęć wojskowa i dewiza „Honor i Ojczyzna” Środek patentu wypełniała treść uzasadniająca nominację.

Dokument wzbogaci zbiory radomskiego muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbiory Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu powiększyły się o kolejny cenny eksponat - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto