MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo powstanie Park Kulturowy Stary Radom

Redakcja
fot. radom.pl
To już postanowione i zatwierdzone przez Radę Miejską: na terenie części doliny rzeki Mlecznej, grodziska Piotrówka i Starego Ogrodu powstanie Park Kulturowy Stary Radom.

Będzie on składał się ze skansenu archeologicznego i obszarów zielonych, a budowa systemu komunikacji pieszo-rowerowej w tym rejonie sprawi, że Park stanie się też łącznikiem scalającym poszczególne części miasta.

Podczas poniedziałkowej sesji radni podjęli stosowną uchwałę w sprawie ustanowienia parku.

Czytaj także: 12 września przetarg na budowę obwodnicy Radomia

Park Kulturowy Stary Radom obejmuje obszar ograniczony ulicami: Wernera, Mireckiego, Limanowskiego, Dębową, Maratońską, Kielecką, Garbarską, Rawską, Okulickiego, obejmujący Starym Ogród oraz okolice rzeki Mlecznej wraz z grodziskiem Piotrówka.

Celem utworzenia „Parku Kulturowego Stary Radom” jest ochrona wyjątkowych wartości krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych tego obszaru, powstrzymanie ich degradacji oraz zachowanie wyróżniających się pod względem walorów krajobrazowych otwartych terenów łąk, historycznie ukształtowanej przestrzeni z zabytkami i zespołami zabytkowymi, stanowiskami archeologicznymi, zespołami zieleni naturalnej.

Prezydent Andrzej Kosztowniak od kilku lat konsekwentnie zmierza do realizacji tego wielkiego i ważnego dla mieszkańców projektu.

Czytaj także: 628 mln zł "janosikowego" z Mazowsza do innych województw

Przypomnijmy: w ubiegłym roku, w efekcie przetargu, opracowana została dokumentacja projektowo – kosztorysowa bulwarów północno-zachodniego i południowo-wschodniego (od ul. Jaworowej do ul. Piotrówka) na terenie planowanego parku kulturowego. Powstaną tam bulwary z ograniczonym ruchem kołowym, ścieżką rowerowo-rolkową oraz chodnikami dla pieszych, stanowiące element odgraniczający tereny zielone parku od zabudowy współczesnej po stronie północno-zachodniej i południowo-wschodniej planowanego parku.

Przypomnijmy także, że już od kilku lat na podstawie umów z Prezydentem Radomia na terenie grodziska Piotrówka archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk prowadzą wykopaliska, wydobywając na światło dzienne zdumiewające znaleziska będące świadectwami naszej głębokiej i bogatej historii. To podstawa powstania w przyszłości skansenu archeologicznego. Na przebadanych przez archeologów obszarach zostanie zrekonstruowana wiejska zabudowa z IX – XII wieku. Część obiektów odsłoniętych w trakcie wykopalisk będzie pozostawiona w miejscu i po odpowiedniej konserwacji udostępniona zwiedzającym. Skansen nie będzie jednak wyłącznie miejscem biernego zwiedzania. Będą tu odbywać się cykliczne imprezy – rekonstrukcje historyczne, przybliżające życie naszych przodków przed wiekami.

Grodzisko stanowi też idealny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i dolinę rzeki.

Park z czasem na pewno stanie się nie tylko ulubionym miejscem rekreacji Radomian, ale i prawdziwą jego wizytówką, atrakcją turystyczną. O wyjątkowych walorach miejsca przesądza m. in. malowniczość i odosobnienie doliny, a jednocześnie położenie blisko centrum miasta,„magiczna” atmosfera nawiązująca do dawnych wieków…

Czytaj także: Radom: Zarejestrowani kandydaci do Senatu

Niezależnie od tego, Park Kulturowy będzie również pełnił funkcje rekreacyjno-edukacyjne, z placami zabaw dla dzieci, boiskami sportowymi, ścieżkami rowerowymi.
Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że utworzenie Parku Kulturowego spowoduje znaczne zwiększenie powierzchni terenów zielonych urządzonych w Radomiu.

źródło: radom.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto