Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Resursa Obywatelska pracuje nad dwoma nowymi filmami z cyklu „Portrety”

Barbara Koś
Zdjęcia do filmu "Kwartet Beethovena" w reżyserii Piotra Buczaka powstawały cały ubiegły rok. Kręcono film na ulicy Żeromskiego, z udziałem Błażeja Radeckiego grającego główną rolę oraz aktora, Włodzimierza Mancewicza, Kacpra Jozopowicza z Teatru Poszukiwań, a także Łukasza Wykroty i Grzegorza Bońka z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści". Były też sceny z niemieckimi żołnierzami.
Zdjęcia do filmu "Kwartet Beethovena" w reżyserii Piotra Buczaka powstawały cały ubiegły rok. Kręcono film na ulicy Żeromskiego, z udziałem Błażeja Radeckiego grającego główną rolę oraz aktora, Włodzimierza Mancewicza, Kacpra Jozopowicza z Teatru Poszukiwań, a także Łukasza Wykroty i Grzegorza Bońka z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści". Były też sceny z niemieckimi żołnierzami. Resursa
Resursa Obywatelska w Radomiu przygotowuje dwa nowe filmy cyklu „Portrety”. Jeden z nich jest już niemal gotowy.

Film nad którym trwają prace nosi tytuł:„Twoje życie za moje życie” i poświęcony jest Teresie Grodzińskiej, sanitariuszce biorącej udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, odznaczonej Orderem Virtuti Militari.

Jako uczennica Gimnazjum im. Marii Gajl w Radomiu działała aktywnie w harcerstwie, a w 1915 wstąpiła do tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej w czerwcu 1920 rozpoczęła praktykę w stołecznym Szpitalu Ujazdowskim mając na celu służbę na froncie jako ochotniczka.

21 lipca 1920 została wysłana jako pielęgniarka z kompanią sanitarną Brygady Jazdy Ochotniczej nr 1 w okolice Hrubieszowa, została przydzielona do 5. kompanii II batalionu 4 pułku piechoty Legionów.

Od 19 sierpnia 1920 uczestniczyła w działaniach wojennych w rejonie Hrubieszowa. Podczas odwrotu II batalionu ze wsi Gródek na wschód od Hrubieszowa, pozostała z ciężko rannymi żołnierzami, przeprowadziła wielu z nich przez płonący most na rzece Huczwie, mimo jego ostrzału.

1 września 1920 pułk został otoczony przez 1 Armię Konną Siemiona Budionnego. Teresa Grodzińska nie wycofała się chcąc kontynuować opiekę nad rannymi żołnierzami i we wsi Stepankowice została wzięta do niewoli. Uprowadzona do wsi Czortowice i przetrzymywana w stodole, przez kilka godzin broniła się przed bolszewikami siekierą.

Została zamordowana w okrutny sposób. Po zajęciu Hrubieszowa i okolic przez wojska polskie i wskazaniu jej pochówku przez lokalną ludność, zwłoki jej zostały ekshumowane i pochowane w Chełmie.

Oficjalny pogrzeb bohaterskiej dziewczyny, zorganizowany z honorami wojskowymi 18 września 1920 w Radomiu, był wielką manifestacją patriotyczną i wzięła w nim udział niemal cała ludność miasta.

Spoczywa na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu przy ulicy Limanowskiego.

Komentatorem filmy jest Przemysław Bednarczyk, w filmie wypowiadają się też członkowie rodziny Teresy Grodzińskiej.

Uczył się gry na skrzypcach w getcie.

Kolejna, już niemal gotowa filmowa produkcja Resursy to "Kwartetu Beethovena".

„Kwartet Beethovena" to oparta na faktach historia radomianina, Waldemara Nowakowskiego, który jako chłopiec podczas hitlerowskiej okupacji przekradał się do getta, aby potajemnie pobierać lekcje gry na skrzypcach. Żydowski nauczyciel, Paweł Giser, mieszkał w małym getcie przy ulicy Złotej.

Spektakl na podstawie tego opowiadania prezentował najpierw Amatorski Teatr Resursa -przejmujący przedstawienie widziała między innymi, publiczność podczas „Spotkań z kulturą żydowską – Ślad” w 2016 roku.

Zdjęcia do filmu w reżyserii Piotra Buczaka powstawały cały ubiegły rok. Kręcono film na ulicy Żeromskiego, z udziałem Błażeja Radeckiego grającego główną rolę oraz aktora, Włodzimierza Mancewicza, Kacpra Jozopowicza z Teatru Poszukiwań a także Łukasza Wykroty i Grzegorza Bońka z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści". Były też sceny z niemieckimi żołnierzami. Inne zdjęcia powstawały w radomskiej katedrze.
Premierę filmu zaplanowano na ten rok.

Bogaty repertuar Resursy

Na swojej stronie internetowej Resursa udostępnia filmy ,wśród nich te z cyklu „Radomskie portrety”. Można poznać życie i działalność Stefana Witkowskiego, Józefa Grzecznarowskiego, Kazimierza Kelles-Krauza, Kazimierza Ołdakowskiego, Macieja Glogiera, Adolfa Tochtermana, księdza Władysława Paciaka, pastora Edwarda Friszke i wielu innych .

Jest też cykl filmowy „Świadkowie historii” - są tu takie filmy jak „Radomscy masoni”, „Cichociemni”, „Czerwiec 1976”, „Las odpowie ciszą”, „Radom Salomona Birenbauma”, „Strajk w WSI”, „Zamach na Resursę” jak również filmowe zapisy imprez, np. Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” czy koncertów finałowych „Muzyczne Kaziki” albo „Staropolskie Kolędowanie” - Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek.
Filmy Resursa zamieszcza taką ze na swoim Facebooku. Znajduje sie tam, między innymi, spektakl Teatru Resursa „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa".

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radom. Resursa Obywatelska pracuje nad dwoma nowymi filmami z cyklu „Portrety” - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto