MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotyczne murale powstały na osiedlu Gołębiów I w Radomiu. W niedzielę uroczyste odsłonięcie

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Na bloku przy ulicy Powstańców Śląskich 7 w Radomiu powstał patriotyczny mural z inicjatywy społeczności II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej.
Na bloku przy ulicy Powstańców Śląskich 7 w Radomiu powstał patriotyczny mural z inicjatywy społeczności II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej. Joanna Gołąbek
Na dwóch blokach przy ulicach Powstańców Śląskich 7 oraz Orląt Lwowskich 6 powstały murale patriotyczne. To za sprawą zwycięskiego projektu zgłoszonego do Ministerstwa Obrony Narodowej - "Mur, ale historia w drodze do szkoły". Była to inicjatywa społeczności II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej przy współpracy z Zarządem Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wydała zgodę na namalowanie murali patriotycznych. W niedzielę, 10 października, odbędzie się uroczyste odsłonięcie murali.

Zarząd Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Rozwoju Młodzieży, które działa przy II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Konopnickiej w Radomiu. Po wielu konsultacjach ze Spółdzielnią, Stowarzyszenie w imieniu liceum wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Obrony Narodowej - "Mur, ale historia w drodze do szkoły".

Zobacz także: Murali w Radomiu jest coraz więcej. Zobacz jakie i gdzie się znajdują. Niektóre zachwycają, inne szokują. Zobaczcie zdjęcia

W celu uhonorowania walczących o ojczyznę

Murale na blokach przy ulicach Powstańców Śląskich 7 oraz Orląt Lwowskich 6 powstały po uzyskaniu zgód mieszkańców na takie przedsięwzięcie. Warto wspomnieć, że Radomska Spółdzielnia Mieszkaniowa, jak i mieszkańcy tych nieruchomości nie ponieśli żadnych kosztów z tego tytułu. Finansowanie murali patriotycznych leżało w gestii Stowarzyszenia Rozwoju Młodzieży.

- Przedsięwzięcie to odpowiada na zainteresowania społeczności radomskiej historią Polski oraz potrzebę uczczenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie za wolą i niepodległą ojczyznę. Realizacja tego projektu jest odpowiedzią na konieczność podejmowania działań w warunkach sprzyjających integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej - mówi prezes zarządu Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dariusz Żytnicki, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, przyznaje, że wybór lokalizacji nie był przypadkowy.

- Celem tego przedsięwzięcia jest to, by dzieci i młodzież w drodze do szkoły widzieli pewne obrazy z naszych dziejów. Mieliśmy wizję, by nawiązać bezpośrednio do estetyki sprzed stu lat. Chodzi tu głównie o pocztówki, które były wówczas sprzedawane, by wesprzeć finansowo obrońców Lwowa, a następnie tych, którzy walczyli o Górny Śląsk. Murale powstały w tych miejscach, gdzie są nazwy ulic wskazujące na te wydarzenia, czyli obronę Lwowa oraz Śląska - tłumaczy Dariusz Żytnicki.

Uroczyste odsłonięcie murali

W niedzielę, 10 października, odbędzie się uroczyste odsłonięcie murali patriotycznych. Wydarzenie odbędzie się przy ulicy Orląt Lwowskich 6 i rozpocznie się o 14.30. W programie zaplanowano odsłonięcie murali i złożenie kwiatów, słowo o historii, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej i Chóru Campanella z II Liceum Ogólnokształcącego, koncert Zespołu Lustro oraz pokaz filmu "Radomianie dla niepodległej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto